Gündem Haberleri

  Putin: Hamas terörist örgüt değil

  A.A.
  31.01.2006 - 12:40 | Son Güncelleme:

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir, Hamas örgütünden barışçı diyaloga girmesini istedi ve Rusya'nın Ortadoğu konusundaki tutumunun, ABD ve Avrupa'nınkinden farklı olduğunu söyledi.

  “Hamas'ın aşırıya kaçan açıklamalardan sakınması; İsrail'in var olma hakkını kabul etmesi ve uluslararası toplumla temaslarını düzene sokması gerektiğini” belirten Putin, basın toplantısında, “Rusya'nın Hamas'ı hiçbir zaman bir terörist örgüt ilan etmediğini” bildirdi.

  Putin, “ancak bunun, Hamas'ın her yaptığını ve tüm açıklamalarını kabul edecekleri ve destekleyecekleri anlamına gelmediğini” belirtti. Putin, Batı'yı, “Hamas'ın yakın zamandaki seçim zaferinden dolayı Filistinlilere destek vermeyi reddetmemesi” yolunda uyardı. 
   

  -G8-

  Vladimir Putin, “G8 ülkeleri liderlerinin, Rusya'nın sanayileşmiş demokrasiler kulübü üyeliğini desteklediğini” de söyledi.
  Putin, “G8 liderlerinin ne hissettiklerini biliyorum. Hiç kimse bizim bu kulübe etkin katılımımıza karşı değil. Kimse G8'in şişman kediler grubuna dönüşmesini istemiyor” diye konuştu.
  Rusya yılbaşında G8'in dönem başkanlığını devralırken, Kremlin yönetiminin, demokrasi ve insan haklarına yeterince bağlı olup olmadığı sorgulanmıştı.

  ÇEÇENİSTAN

  Putin, Kremlin'deki basın toplantısında, “Çeçenistan'ın on yıldan fazladır süren çatışmadan sonra tamamen anayasal düzene geri döndürüldüğünü” bildirdi. “Çeçenistan'da yerel hükümet yapılarının yerine konulmasının, bu cumhuriyeti Rusya'nın diğer bölgeleriyle aynı statüye getirdiğini” ifade eden Putin, bu gelişmeyi, “2005'in başlıca siyasi kazanımı” olarak değerlendirdi.
  “Bu bölgede hem ekonomik, hem de sosyal açıdan az iş olmadığını” belirten Putin, “hükümet yetki organlarının oluşumu sorununun giderildiğini” kaydetti.

  Putin, “Çeçenistan'da büyük çatışmaların sona erdiğini, ancak milislerin federal birlikleri hedef almaya; baskınlar yapmaya ve kara mayınlarını patlatmaya devam ettiğini” söyledi. Rus birlikleri Çeçenistan'dan, 20 ay savaştan sonra 1996'da geri çekilmişti. Ancak bu birlikler, Çeçen milislerinin komşu bölgeyi işgal etmesi ve bir dizi bombalama olayından sonra Çeçenistan'a 1999'da geri dönmüştü.

  UKRAYNA'NIN GAZ ALIMINDAN MEMNUNUZ

  Putin, Ukrayna'nın Rusya'dan fazla miktarda doğalgaz aldığını kabul etmesini memnuniyetle karşıladı. Putin, Kremlin'de düzenlediği basın toplantısında, Ukraynalı ortaklarının açıkça fazladan gaz aldıklarını söylemelerinden memnun olduğunu belirterek, “Ukraynalıların fazla miktar için ödeme yapmaları gerektiğini” söyledi.
  Rus doğalgaz tekeli Gazprom'un Avrupa'ya sağladığı gaz kaynaklarının yüzde 80'inin geçiş noktası olan Ukrayna'nın Başbakanı Yuriy Yekhanurov, geçen hafta ülkeyi etkisi altına alan soğuklarda rekor seviyede gaz yaktıklarını kabul etmişti. Yuriy Yekhanurov, Rusya'nın, Ukrayna'nın normalden fazla gaz tükettiğinin farkında olduğunu belirtirken, Moskova'nın kendilerine yönelttiği gaz çalma suçlamalarını reddetmişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı