Gündem Haberleri

  Putin, Clinton'ın sözlerini bir köşeye yazdı

  AA
  09.07.2012 - 18:57 | Son Güncelleme:

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD'li bazı yöneticilerin Rusya karşıtı sert söylemlerini “not ettiğini” söyledi.

  Rusya'nın yurt dışında görev yapan daimi temsilcileri ve büyükelçileriyle Moskova'da bir araya gelen Putin, ülkesinin dış politikası konusunda açıklamalarda bulundu.

  Son günlerde ABD'li üst düzey yöneticilerden Rusya'ya yönelik sert açıklamalar geldiğini belirten Putin, isim vermeden ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'a da cevap verdi.

  Putin, “ABD'li yöneticilerin Rusya karşıtı sert söylemlerini not ediyorum” dedi.

  Clinton, geçtiğimiz hafta Paris'te yapılan Suriye'nin Dostları Konferansı'nda, Rusya ve Çin'in, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad rejimini destekledikleri için bir bedel ödemeleri gerektiğini söylemişti.

  "GÜÇ KULLANIMINA GÜVENLİK KONSEYİ KARAR VERİR"

  “Uluslararası alanda güç kullanımı kararının Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından verilebileceğini” belirten Putin, “Uluslararası ilişkilerde ortak hareket etmek ve uzlaşma aramak önceliğimiz olmalıdır. Bu politikayı İran'ın nükleer problemi, Afganistan gibi tüm sorunlu noktalarda uygulamalıyız” diye konuştu.

  Putin, Rus diplomatlara ülkenin çıkarlarını korumaları çağrısında bulunan, “Dünyadaki her gelişmeye hazırlıklı olmalısınız. Rusya'nın çıkarlarının bulunduğu konularda, daha hızlı tepki göstermeli ve çıkarlarımızı zedeleyecek gelişmeleri önlemeye çalışmalısınız” ifadesini kullandı.

  Rusya'nın dünya silah pazarındaki yerine de değinen Vladimir Putin, Rus askeri silahlarını dünya pazarına sunmakta tereddüt etmemeleri gerektiğini, ABD, Fransa, İsrail gibi ülkelerin bunu neredeyse devlet politikası olarak uyguladıklarına dikkati çekti.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı