Gündem Haberleri

    Putin: Cenevre'de 'yamyam' istemiyoruz

    Nerdun HACIOĞLU/MOSKOVA
    05.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

    Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye krizine çözüm bulmak için toplanmak istenen Cenevre Konferansı’nda, Esad askerinin ciğerini yiyen ‘yamyam’ muhalif görmek istemediklerini söyledi.

    Putin, Rusya ile Avrupa Birliği arasında Ural dağları bölgesi Yekaterinburg şehrinde gerçekleşen zirvede Suriye ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

    Putin, önce Şam yönetimine ulaşıp ulaşmadığı yılan hikâyesine dönen S-300 füze savunma sistemine değindi. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın geçen hafta Hizbullah’ın El Manar kanalına verdiği röportajda muğlak cevap vermesi füzelerin Suriye’ye ulaşmış olabileceği yorumlarına neden olmuştu.

    SEVKİYAT YAPMADIK
    S-300’lerin henüz Suriye yönetimine gönderilmediğini belirten Putin, “S-300 füzeleri çok ciddi, etkili ve modern bir silah. Gerçekten dünyanın en iyi savunma sistemlerinden biri. Bölgedeki güç dengesini bozmayı istemeyiz, bunun öneminin biz de farkındayız. Suriye ile aramızda yıllar önce imzalanmış anlaşma mevcut. Ancak sevkiyat henüz yapılmadı” dedi.

    KİMİN KATILACAĞI ÖNEMLİ
    Rus lider, Suriye krizine diplomatik yoldan çözüm bulunması amacıyla ülkesi ve ABD girişimiyle bu ay yapılması planlanan Cenevre 2 Konferansı’na da değindi.

    Konferansı toplama çalışmalarında, en büyük problemin muhalefetin katılıp katılmayacağını net biçimde dile getirmemesi olduğunu söyleyen Putin, isim vermeden, geçen ay Esad askerinin ciğerini ve kalbini söküp ısırırken çekilen videosu ortaya çıkan Suriyeli muhalif Halid el Hamad’a değindi.

    "YAMYAM" DEDİ
    Rus lider, “Cenevre-2, ne kadar çabuk toplanırsa Suriye açısından o kadar iyi olur. Ama bu işi süratle yapalım derken kalitenin feda edilmemesi gerekir. Mesela konferansta öldürdükleri kişilerin iç organlarını çıkartıp yiyen yamyamları görmek istemeyiz doğrusu” dedi. Suriyeli muhalif Halid el Hamad, dünya kamuoyunda tepki çeken videoyu teyit etmişti.

     

    Etiketler: son dakika , haberler
    Son Dakika Haberler
    

    EN ÇOK OKUNAN HABERLER

      Sayfa Başı