Gündem Haberleri

  Putin “Avrasya Birliği” projesini açıkladı

  A.A
  04.10.2011 - 15:54 | Son Güncelleme:

  Rusya Başbakanı Vladimir Putin, eski Sovyet Cumhuriyetlerini "Avrasya Birliği" çatısı altında bir araya getirmek istediğini belirtti.

  Rusya'da gelecek yıl mart ayında yapılacak devlet başkanlığı seçimiyle Kremlin'e geri dönmeye hazırlanan Putin, Rus İzvestiya gazetesi için yazdığı makalede, yeni birliğin Rusya, Kazakistan ve Belarus arasında gelecek yıldan itibaren tüm ticari, para ve işçi dolaşımının serbest olacağı Gümrük Birliği üzerine inşa edileceğini ifade etti.

   

  Putin, "Burada durmayacağız ve daha iddialı bir hedef koyuyoruz ortaya:Avrasya Birliği içinde daha yüksek seviyede entegrasyonu sağlamak" ifadelerine yer verdi.

   

  Daha önce Sovyetler Birliği'nin 1991 yılındaki çöküşünü 20'nci yüzyılın en büyük jeopolitik felaketlerinden biri olarak adlandıran Putin, yeni projenin Sovyetler Birliği'ne benzemeyeceğini belirterek, "Geçmişten bir şeyi kopyalama veya yeniden hayata geçirmeye çalışmak saflık olur. Yeni bir siyasi ve ekonomik temelde daha güçlü entegrasyon ve yeni değerler sistemi oluşturulması bu çağda kaçınılmaz" açıklamasında bulundu.

   

  Putin, yeni birliğin uluslar üstü bir yapıda olacağını, üyeleri arasında ekonomik ve kur politikalarını koordine edeceğini belirterek, birliğin yeni üyelere de açık olacağını ifade etti.

   

  UKRAYNA’YA ELEŞTİRİ

  Kazakistan, Belarus ve Rusya arasındaki Gümrük Birliği'ne Orta Asya Cumhuriyetlerinden Kırgızistan ve Tacikistan'ın da dahil edileceğini söyleyen Putin, Ukrayna'yı ise Gümrük Birliği dışında kalma kararı nedeniyle eleştirdi.

   

  Rusya'nın bazı komşularının söz konusu birliğe AB ile ilişki kurma kararlarıyla çelişeceği gerekçesiyle girmekten kaçındığını vurgulayan Putin, ancak söz konusu komşu ülke yönetimlerinin bu tercihlerinin yanlış olduğunu savundu.

   

  Gümrük Birliği ve gelecekteki Avrasya Birliği'nin AB'nin ortak ekonomik bölge oluşturma görüşmelerindeki partneri olacağını belirten Putin, "Avrasya Birliği üyeliği doğrudan ekonomik çıkarların yanında üyelerinin Avrupa'ya daha hızlı entegrasyonunu çok daha güçlü bir açıdan sağlamış olacak" ifadesini kullandı.

   

  Putin, küresel krizden AB, Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği, Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması ve Güneydoğu Asya Uluslararası Birliği şeklindeki bölgesel entegrasyonlarla çıkılabileceğini belirterek, "Bu tuğlalar çok daha istikrarlı bir küresel ekonomiyi sağlayabilir" ifadesine yer verdi.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı