Gündem Haberleri

  Putin, Ahmedinejad'ı Rusya'ya davet etti

  Hürriyet Haber
  17.10.2007 - 07:27 | Son Güncelleme:

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, temaslarını tamamlayarak İran'dan ayrıldı.

  Resmi haber ajansı İRNA'nın bildirdiğine göre, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile ikinci bir görüşme yapan Putin, gece geç saatlerde Tahran'dan ülkesine hareket etti.

  Hazar Denizi'ne kıyısı bulunan ülkeler devlet başkanları zirvesi için dün Tahran'a gelen Putin, Azerbaycan, İran, Kazakistan ve Türkmenistan devlet başkanlarıyla zirveye katılmış, İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney ve

  Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile görüşmüştü.

  Putin, zirvede yaptığı konuşmada, Hazar Denizi ülkelerine askeri bir saldırıya izin vermeyeceklerini söylemiş ve İran'ın “barışçıl amaçlı nükleer programına” destek vermişti.

  İran'ın ilk nükleer santralı Buşehr'in tamamlanması noktasında verdikleri sözü tutacaklarını ifade eden Putin, açılışı defalarca ertelenen santralın faaliyete başlaması konusunda kesin bir tarih vermemişti.

  AHMEDİNEJAD'A DAVET

  Bu arada, Rusya Devlet Başkanı Putin'in, Ahmedinejad'ı ülkesine davet ettiği, Ahmedinejad'ın da bu daveti kabul ettiği bildirildi.

  Ziyaretin kesin tarihinin gelecek günlerde açıklanacağı belirtildi.

  Putin'in, Ahmedinejad ile yaptığı ikinci görüşmeden sonra ortak bir bildiri de yayımlandı.

  Buşehr nükleer santralının Tahran'daki görüşmeler doğrultusunda “vaktinde tamamlanacağı”vurgulanan bildiride, tarafların Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması (NPT) çerçevesindeki yükümlülüklerini yerine getirecekleri kaydedildi.

  Öte yandan, Buşehr santralı yakınlarına yapmayı planladıkları 2 yeni nükleer santral konusunda da Rusya'dan yardım isteyen Ahmedinejad, ülkesinin 2 yeni nükleer santralın inşası konusunda Rusya ile işbirliğine hazır olduğunu söyledi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı