Gündem Haberleri

  Puşkin ödülü Hayrettin İvgin'e

  Hürriyet Haber
  16.11.2009 - 11:37 | Son Güncelleme:

  Rusya'da düzenlenen "Puşkin Altın Madalya ve Edebiyat" ödülüne bu hafta Prof. Dr. Hayrettin İvgin layık görüldü.

  Birleşmiş Milletler (BM) Sosyal Ödüller Şurası adına Rus Edebiyat Akademisince verilen “Puşkin Altın Madalya ve Edebiyat” ödülüne layık görülen Prof. Dr. Hayrettin İvgin, aralık ayında Moskova'da düzenlenecek törenle ödülünü alacak.

  Edebiyat ve halk bilimi alanında 44 kitabı ve 2 bini aşkın yazısı bulunan Prof. Dr. İvgin, BM'ye bağlı “Uluslararası Ödül Komitesi”nin, madalya, nişan, üstün nişan gibi ödülleri, dünya barışı, kültürü, bilimi, ekonomisi ve eğitimi gibi benzeri alanlarda büyük hizmet vermiş üye ülke insanlarına sunduğunu söyledi.

  Rus Edebiyat Akademisince verilen “Puşkin Altın Madalya ve Edebiyat” ödülünü alan ilk Türk olduğunu ifade eden İvgin, “Duygulandım ve gururlandım elbette. Bu ödülü alan ilk Türk olmanın heyecanını yaşıyorum. Ödüllendirilmek güzel ve şerefli bir şey. Dünya edebiyatına katkı sağlayanlara verilen ödül, hem benim hem de ülkem için çok önem taşıyor” dedi.

  İvgin, ödülünü almak için aralık ayının ikinci haftasında Moskova'ya gideceğini sözlerine ekledi.


  Prof. Dr. Hayrettin İvgin


  1943 yılında Samsun'un Vezirköprü ilçesinde doğan Hayrettin İvgin, ilkokulu ve ortaokul eğitimini burada tamamladı. 1961 yılında Kuleli Askeri Lisesi'ni bitiren İvgin, 1963 yılında Kara Harp Okulu son sınıfından ayrıldı. Gazi Eğitim Enstitüsü'nün Edebiyat Bölümü'nden 1966'da mezun olan İvgin, Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde lisansını tamamladı.

  Milli Eğitim Bakanlığı ve Kültür Bakanlığında üst düzey görevlerde bulunan Prof. Dr. Hayrettin İvgin'in bazı eserleri ve pek çok yazısı Çince, Kırgız Türkçesi, Türkmen Türkçesi, Azeri Türkçesi, Romence, İtalyanca, Fransızca, Almanca, İngilizce ve Rusçaya çevrilerek yayımlandı.

  Birçok ülkenin ilimler akademileri ve üniversiteleri tarafından akademik üyelik, fahri doktora ve profesörlük payeleri verilen İvgin, merkezi Azerbaycan'da bulunan Türk Dünyası Beynelhalk İlimler Akademisi'nin de ilmi şura üyesi.

   

   

   

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı