Gündem Haberleri

  Puro Operasyonu sanıklarına tahliye

  Hürriyet Haber
  10.07.2001 - 17:45 | Son Güncelleme:

  Erzurum DGM'de, ''Cürüm işlemek amacıyla teşekküşturmak'' suçundan tutuklu olarak yargılanan ve aralarında Gürbulak Sınır Kapısı'nda çalışan memurların da bulunduğu 7 kişi tahliye edildi.


  DGM'de görülen duruşmada, kamuoyunda ''Puro Operasyonu'' olarak bilinen olaydan tutuklu sanıklar Ali Rıza Altınok, Nahit Yılmaz, Hikmet Yılmaz, Tacettin Konyar, Ahmet Kaya, Nusret Konyar, Mehmet Alkan ile bir önceki duruşmada tutuksuz olarak yargılanmak üzere serbest bırakılan eski Gürbulak Sınır Kapısı Başmüdürü Ali Deveci ve Muzaffer Kök ile aynı davada yargılanan diğer 12 kişi hazır bulundular.


  Yaklaşık 5 saat süren duruşmada sanıklar, üzerlerine atılı bulunan suçla herhangi bir ilgileri olmadığını, polisin kendilerine komplo kurduğunu iddia ettiler. Sanık avukatları da müvekkillerinin ''Cürüm işlemek amacıyla teşekkül oluşturmak'' suçuyla hiçbir bağlantıları olmadığını ve olaydamağdur olduklarını dile getirerek beraat talebinde bulundular.  Mahkeme heyeti, tutuklu olarak yargılanan 7 kişinin tahliyesine karar vererek, duruşmayı erteledi.
    
  Ağrı Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organgize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından bu yıl mart ayında ''Puro Operasyonu'' adı altında yapılan 3 aşamalı operasyonda toplam 54 kişi yakalanmış, bunlardan 21'i Erzurum DGM'ye sevk edilmiş, daha sonra da 14 kişi tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Operasyonda ayrıca, toplam 26 TIR dolusu yaş deri ve çeşitli kaçak malzeme ele geçirilmişti.


  İddianamede, eski Gürbulak Sınır Kapısı Başmüdürü Ali Deveci ile Muzaffer Kök'ün de aralarında bulunduğu toplam 21 sanık hakkında, ''Cürüm işlemek amacıyla teşekkül oluşturarak haksız kazanç elde etmek'' suçundan 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı