GeriGündem PTT'den "Emek ve Dayanışma Günü" pulu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

PTT'den "Emek ve Dayanışma Günü" pulu

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü pullarını, Türkiye'nin normalleşmesiyle, tabularından kurtulmasıyla aynı döneme denk düşen bir incelik olarak gördüğünü belirtti.

Ulaştırma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, PTT Genel Müdürlüğü'nün 1 Mayıs dolayısıyla, “Emek ve Dayanışma Günü” anma pulu satışa çıkarmasıyla ilgili değerlendirmede bulunan Yıldırım, emekçiler ve alın teri için sembolik değeri yüksek olan 1 Mayıs'ın, dünya emekçilerinin en önemli günü olduğunu ifade etti.

Sanayi devrimi sonrası emeğin ve alın terinin kadrinin bilinmesinde 1 Mayıs bilincinin katkısı olduğunu belirten Bakan Yıldırım, bugün dünyada tatil olarak, bayram olarak veya emek günü olarak 1 Mayıs'ı kutlamayan bir halktan bahsedilemeyeceğini kaydetti.

Türkiye'de 1 Mayıs'ın dönem dönem yasaklandığını, acı olaylara sahne olduğunu, gerginlik yaratmak isteyenlerce istismar edildiğini ve 1970'li yıllardaki acı olayların herkesin hafızasında canlılığını koruduğunu ifade eden Yıldırım, şöyle devam etti:
“Türkiye korkularla, tabularla anılmayı hak etmeyecek bir ülke. Onun için 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü resmi tatil ilan ettik. Bu yıl Taksim'de emekçiler bir araya gelecek.
İşte 1 Mayıs pullarını bu açıdan ülkenin normalleşmesiyle, tabularından kurtulmasıyla aynı döneme denk düşen bir incelik olarak görüyorum. Pul da para da ülkeler için sadece maddi değer ifade etmez, sembolik değerleri vardır. Bugün Türk pulları koleksiyonuna baktığımızda bu ülkedeki sosyal değişimin tarihini de okumuş oluruz. PTT'yi tebrik ediyorum. Halkımızın Emek ve Dayanışma Gününü kutluyorum. Türkiye'nin korkularını attığı, tabularını yıktığı bir dönemde PTT, bir buçuk asırlık tarihinde ilk defa 1 Mayıs pulları bastı.”

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle