Gündem Haberleri

  PTT 167 yaşında

  ANKA
  23.10.2007 - 16:05 | Son Güncelleme:

  Osmanlı Devleti’nin tüm tebası ve yabancıların posta ihtiyaçlarına cevap vermek amacıyla 23 Ekim 1840 tarihinde bir Bakanlık (Nezaret) olarak kurulan PTT, 167. kuruluş yıl dönümünü kutluyor.

  Kutlamalar kapsamında PTT Genel Müdürü Osman Tural ve PTT yetkilileri Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ı makamında ziyaret etti.

  İlk Postahane İstanbul'da Yeni Camii avlusunda Postahane-i Amire adı ile açıldı, 1854 yılında da Türkiye’de telgraf hizmeti başladı. 23 Mayıs 1909 tarihinde ilk manuel telefon santralının İstanbul'da hizmete verilmesinden sonra Posta ve Telgraf Nezareti, 1909 yılında Posta, Telgraf ve Telefon Nezareti haline dönüştürüldü. 1913 yılında da Posta, Telgraf ve Telefon Nezareti; Posta, Telgraf ve Telefon Umum Müdürlüğü adını aldı. 29 Ocak 2000’de ise “Posta İşletmesi Genel Müdürlüğü" adı "T.C. Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü" (PTT) olarak değiştirildi.

  Yaklaşık 31 bin çalışanla hizmet veren PTT, yaptığı teknolojik yatırımlar sonrasında gelirini son 4 yılda yüzde 20 artırdı. Yapılan yatırımların ardından PTT işyerlerinden mektup, telgraf, koli hizmetlerinin yanı sıra, yurt içine ve yurt dışına havale gönderme, efektif döviz bozdurma, internet paketi satın alma, kredi kartı tahsilatı, elektrik, su, telefon faturaları tahsilatı, kitap satışı, kart satışı gibi 90’a yakın işlem yapılıyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı