Gündem Haberleri

  PSP'ye büyük ilgi

  Hürriyet Haber
  07.09.2005 - 10:39 | Son Güncelleme:

  Geçen hafta Avrupa'da resmen satışa sunulan PSP (PlayStation Portable) taşınabilir oyun konsolu, İngiltere'de satış rekoru kırdı. Mart ayında, piyasaya çıktığı ilk haftada 87 bin adet satılan rakip oyun konsolu Nintendo DS'i geride bırakan PSP'den üç günde 185 bin adet satıldı.

  Uzun bir gecikmenin ardından 1 Eylül'de Avrupa'da piyasaya sürülen Sony'nin son 'bombası' PlayStation Portable, büyük ilgiyle karşılanıyor. İngiltere'de piyasa analizleri yapan Chart-Track isimli şirketin raporuna göre popüler taşınabilir oyun konsolu, İngiltere'de piyasaya çıktığı ilk üç günde 185 bin satarak bir rekora imza attı.

  PSP'nin satış rekorunu elinden aldığı ürün ise, taşınabilir oyun piyasasının şu anki lideri olan Nintendo'nun Mart ayında Avrupa'da piyasaya sürdüğü DS oyun konsolu. ABD ve Japonya'da büyük ilgi çeken DS, Avrupa'da da beklenen ilgiyi satışa sunulduğu ilk günlerde görmüştü. Fakat Sony'nin ertelemeli oyun konsolu PSP çok büyük bir ilgiyle karşılaştı ve DS'in rekorunu elinden çok rahat bir şekilde aldı.

  PSP'nin İngiltere'de teknoloji kültürü üzerinde yaptığı bu ani değişim oyun listelerine de yansıdı. Şu an İngiltere'de satışta bulunan 24 PSP oyununun 20'si "All Formats Top 40" listesine ani bir giriş yaptı. Bu oyunlardan Sony yapımı Ridge Racer 1 numaraya otururken 9'u ise listenin ilk 10 sırasında yer aldı.

  PlayStation Portable'ın Türkiye piyasasına çıkış tarihi ise 1 Ekim.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı