Gündem Haberleri

  Provokasyona dikkat edin

  Hürriyet Haber
  15.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Erdoğan, İslam ve Hz. Muhammed’e hakaretler içeren “Müslümanların Masumiyeti” filmiyle ilgili, “Provokasyonlara karşı lütfen dikkatli olalım” diyerek sağduyu çağrısında bulundu.

  BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, İslam’a ve Hz. Muhammed’e hakaretler içeren filmle ilgili olarak, İslam dünyasına “sağduyu” çağrısı yaparken, “İslam’ın yüce değerlerine ve Hz. Peygambere hakaret, fikir ve inanç hürriyeti içinde değerlendirilemez” dedi. Erdoğan bu sözleriyle, filmi “iğrenç” bulduğunu söyleyen ancak vatandaşlarının ifade özgürlüğüne engel olmayacaklarını belirten ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’la ters düşmüş oldu. Başbakan Erdoğan Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti’nde düzenlenen Yalta Avrupa Stratejisi Yıllık Toplantısında şunları söyledi:

  Ciddi bir tahrik

  İslam’ın yüce değerlerine ve Hz. Peygambere hakaret, fikir ve inanç hürriyeti içinde değerlendirilemez. Dinlere, peygamberlere insanların kutsal değerlerine yönelik hakaretler, fikir ya da eleştiri hürriyeti olarak görülemez. Hakaret içeren yaklaşımlar tam tersine düşünce, inanç ve eleştiri hürriyeti zeminini tahrip etmektir. Bu tip olaylar karşısında Müslümanların ve diğer dinlerin mensuplarının meşru ve barışçıl protesto haklarını kullanmaları ve kutsal değerlerini savunmalarını, haklı bir tutum olarak görüyorum. Ancak, protesto hakkı hiçbir şiddetin, hiçbir terör eyleminin özellikle de masum insanlara zarar vermelerinin gerekçesi olamaz. Bu cuma gününde ibadet yapıp bizim yüce değerler adına toplandığımız cuma namazlarında şiddete, teröre ve masum insanların zarar görmesine yol açacak provokasyonlara karşı lütfen dikkatli olalım. Dünya Müslümanlarına bir kez daha hatırlatıyorum. Bu çok ciddi bir provokasyondur. Çok ciddi bir tahriktir, bunun karşısında şiddete başvuranların da bilesiniz ki Müslümanlara bir provokasyonu vardır ve biz bunu da reddediyoruz. Asla kabul etmiyoruz.

  Avrupa Birliği’nin derinleşen ekonomik krizin etkisiyle içine kapanması ve umutsuzluğa düşmesi halinde ekonomik sorunları istismar eden aşırı sağ çevrelerin bundan nemalanması ve İslamofobi dahil dünya barışı için tehlikeli eğilimleri körüklemesi de güçlü bir ihtimal olarak karşımızda duruyor. Nitekim Norveç’teki ırkçı saldırı ve Almanya’daki Neonazi cinayetleri gibi yüksek profilli olaylar bunun işaretleridir. Avrupa genelinde aşırı sağcı hareketlerde büyük artış gözlemlendiği ve ırkçılığın bu defa Müslümanları hedefe koyacak şekilde yeniden Avrupa’da hortladığını endişeyle gözlemliyoruz. Irkçılıkla mücadele gününüz de Avrupa’nın temel önceliklerinden biri haline gelmiştir.

  Muhaliflerle temas

  Yegane amacımız Suriye’nin toprak bütünlüğü içinde demokrasiye kavuşması ve böylece tüm bölgeye olumlu bir örnek teşkil etmesidir. Bir yandan Esed rejiminin üzerindeki uluslararası baskı için çaba sarf ederken diğer yandan yeni Suriye’nin halkın tüm kesimlerini kucaklayan demokratik ve çoğulcu bir yapı üzerine inşa edilmesi için muhalif gruplarla yakın temas içinde bulunuyoruz. Suriye’den kaçanlara kapımızı açtık. Bu insani duruşumuz, tereddütsüz şekilde devam edecek.

  Sivastopol’da şehitlik  ziyareti

  BAŞBAKAN Erdoğan, 1853-1856 Kırım Savaşı’nda şehit düşen Türk askerlerinin anısına Sivastopol’da yapılan Türk Şehitliği’ni ziyaret etti. Sivastopol Merkez Cami’de cuma namazını kılan Erdoğan, beraberindeki heyetle şehitliğe geçti. Askeri törenle karşılanan Erdoğan, Türkiye’nin Kiev Askeri Ataşesi Albay Cengiz Fitos’dan şehitlik hakkında bilgi aldı. Erdoğan, şehitliğe kırmızı ve beyaz karanfillerden oluşan çelengi bıraktı, şehitlik özel defterini imzaladı. Erdoğan, şehitlikten ayrılırken askeri tören kıtasını Ukraynaca “Merhaba asker” diye selamladı. Erdoğan’a, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, Kırım Tatar Milli Meclis Başkanı Abdulmecit Kırımoğlu eşlik etti.

  Bosna mesajı

  BAŞBAKAN Erdoğan, resmi ziyaret için geldiği, Saraybosna’da dün Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç ve konsey üyeleriyle bir araya geldi. Erdoğan, ortak açıklamada şöyle konuştu: “Bosna Hersek’in Türkiye nezdinde çok çok  müstesna bir yeri var. 7 Ekim’deki yerel seçimlerin Bosna Hersekli kardeşlerim için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Türkiye olarak, hükümet olarak sizlerden bir ricamız var. Ne olur bölünmeyin. Bir olun, iri olun, diri olun. Balkanlar’da Bosna Hersek’in ayrı bir yeri var. Sizi seviyoruz.” - Ümit ÇETİN/SARAYBOSNA

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı