Gündem Haberleri

  Protokolde kriz

  Hürriyet Haber
  24.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Meclis'teki 23 Nisan kutlamaları sırasında protokol krizi yaşandı. Baykal ve Çiller, salona askerlerden sonra çağrılmalarına tepki gösterdiler. Baykal, ‘‘Bu listeye bakmak lazım’’ derken, Çiller, ‘‘Bu görüntüden demokrasi yara alıyor’’ dedi. TBMM Başkanvekili Yasin Hatiboğlu ise ‘‘Üsteğmenlerden sonra herhalde sıra bize gelecek’’ diye konuştu.

  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Başkant Ankara ve tüm yurtta coşkulu törenlerle kutlandı. TBMM'deki 23 Nisan kutlamalarında, devlet protokolünde askerlerin milletvekillerinden önce gelmesi tartışma yarattı. Protokol listesinden memnun olmadıkları halde iktidarlarında bunu değiştirme girişiminde bulunmayan siyasiler, protokolde yerlerinin askerlerden sonra olmasına tepki gösterdiler. TBMM Başkanı Hikmet Çetin, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle dün devlet protokolünün tebriklerini kabul etti. Tören öncesi kendilerine gösterilen bölümde siyasiler yerlerini aldılar. Başbakan Mesut Yılmaz yerine gelirken, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit ve bakanlar kurulu üyeleriyle el sıkıştı. Yılmaz daha sonra karşı tarafta bulunan kuvvet komutanlarının yanına giderek, bayramlarını kutladı. Yılmaz, tören başlamadan önce Karadayı ile bir süre sohbet etti. CHP Lideri Deniz Baykal ve DYP Genel Başkanı Tansu Çiller de, ‘TBMM’de grubu bulunan partilerin liderleri' bölümünde yerlerini aldılar. İki lider, el sıkışmak yerine uzaktan selamlaşmayı tercih ettiler. İki lider de, karşı tarafta bulunan iktidar ortaklarıyla selamlaşmadı. Sıranın kendilerine gelmesini bekleyen Çiller ve Baykal, gazetecilerle sohbet etti. Bu sırada kuvvet komutanları ve orgeneraller, oramiraller salona çağrıldı. Baykal ile Çiller, gözgöze gelerek, listeden duydukları memnuniyetsizliği belirttiler. Baykal, ‘‘Bu listeye bir bakmak lazım’’ demekle yetinirken, Çiller, ‘‘Önemli değil de, bu görüntüden demokrasi yara alıyor’’ diye tepki gösterdi. Kuvvet komutanlarından sonra çağrılan TBMM Başkanlık Divanı üyeleri de, rahatsızlıklarını dile getirdiler. TBMM Başkanvekili Yasin Hatiboğlu, ‘‘Üsteğmenlerden sonra herhalde sıra bize gelecek’’ dedi. FP'li Mikail Korkmaz, ‘‘Milletvekilleri, 18'inci sırada yer alıyor’’ diye tepki gösterdi. FP'li Ertan Yülek ise ‘‘Ben bu protokolü kabul etmiyorum. Ne zaman seçilmişler, atanmışların önünde yer alacak o zaman demokrasi olacak’’ dedi.

  ANITKABİR'E GİTTİLER

  Kutlamalar, saat 08.00'de Milli Eğitim Bakanı Hikmet Uluğbay ve öğrencilerin Anıtkabir'i ziyareti ile başladı. TBMM Başkanı Hikmet Çetin'in başkanlığındaki devlet erkanı da saat 09.15'te Anıtkabir'i ziyaret etti. Çetin, Atatürk'ün mozolesine çelenk koyarak Büyük Önder'in manevi huzurunda saygı duruşunda bulundu. Anıtkabir'deki törene Başbakan Mesut Yılmaz, Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit, TBMM Başkanvekili Hasan Korkmazcan, FP Genel Başkanı İsmail Alptekin, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, bakanlar, TBMM Başkanlık Divanı üyeleri ve milletvekilleri katıldı. Anıtkabir'deki törene, partisinin il kongreleri nedeniyle Ankara dışında olduğu bildirilen DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk katılmadı.

  Göbek geğiği

  Protokol krizine sahne olan Meclis'teki kutlamalar sırasında Spordan sorumlu Devlet Bakanı Yücel Seçkiner, kuvvet komutanları ile sohbet etti. Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Çevik Bir, ‘‘Spordan sorumlu bir bakana göre fazla göbeklenmişsin’’ diye takıldı. Seçkiner ise Bir'e, ‘‘Ben senin gibi hergün tenis oynayamıyorum’’ yanıtını verdi. Sohbet sonunda taraflar, bir öğle yemeğinde buluşma sözü verdiler.


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı