Gündem Haberleri

  Protestocular metrobüse bedava bindi

  Mustafa ÖZDABAK-Hasan ÖRNEKOĞLU/İSTANBUL, (DHA)
  03.12.2009 - 19:36 | Son Güncelleme:

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın, metrobüse yapılan zamlar sonrası gelen tepkiler için “Vatandaş haklı” demesinin ardından Zincirlikuyu ve Cevizlibağ metrobüs duraklarında eylem yapan bazı öğrenci grupları metrobüslere para ödemeden bindi.

  EYLEMCİLER METROBÜSE BEDAVA BİNDİ

  Eylemciler, durakta bulunan yolcuları da eyleme destek için akbil basmadan metrobüse binmeye çağırdılar. Yaşanan kargaşa nedeniyle eylemciler ile görevliler arasında tatışmalar yaşandı.

  Zincirlikuyu Metrobüs Durağı'nda dün saat 17.45'de,  Öğrenci Kolektifleri ve Liseli Genç Umut'da üye yaklaşık 50 kişi,“Vatandaş haklıysa, zammı geri al Topbaş”, “Ulaşım haktır, beleş de kullanılır” yazılı pankartlar açtı. Elden ele dolaştırdıkları megafonla yolculara akbil basmamaları çağrısı yapan grup üyeleri, turnikelerin geçiş demirini geri çekerek yolcuların geçmesini sağladılar. Bazı yolcular turnikelerin üstünden atladı, bazıları da altından geçerek metrobüse para vermeden bindi. Ancak eyleme katılmayanlar da oldu ve akbil kullanarak geçiş yaptılar. Akbil kullanmayanlardan bazıları gazetecilerin soruları üzerine, metrobüse yapılan zamları haksız bulduklarını söylediler. 45 dakika süren eylemin ardından gruptakiler duraktan ayrıldı.

  Cevizlibağ'daki eylemde de Halkevleri'nden yaklaşık 20 kişi, metrobüs turnikelerini kapatarak, yolcuların ücretsiz geçmesini istedi. Yolcuların büyük çoğunluğu turnikelerden atlayarak ya da altından geçerek, metrobüse bindi. Burada da az sayıda akbil kullanan çıktı. Yarım saat süren eylemin ardından protestocu grup dağıldı.

  Topbaş, İETT Garajı'ndaki bayramlaşma töreninde metrobüse yapılan zamla ilgili bir soru üzerine, “Vatandaş tepkisinde tabii ki haklıdır. Bu konuda biz, çok hassas davranıyor, mümkün  mertebe zam yapmamaya çalışıyoruz. Ama kurumun buna ihtiyacı var. Ayda 10-12  milyon lira zarar eden bir kurum var. Çalışanların kendi ücret ve maaşlarındaki gecikmeleri kaldırmak için kaynaklar oluşturmak zorundayız. Zaman zaman belediyenin bütçesinden aktarıyoruz ama yeterli olmuyor. O nedenle böyle düzenlemeler yapılıyor” demişti.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı