Gündem Haberleri

  Protestocular bu kez de ABD'nin Yemen Büyükelçiliği'ni bastı

  Hürriyet Planet
  13.09.2012 - 11:42 | Son Güncelleme:

  ABD'de çekilen ve Hz. Muhammed'e hakaret içerdiği belirtilen "Innocence of Muslims" filmiyle ilgili protestolar Mısır ve Libya'dan sonra Yemen'de de patlak verdi.

  Başkent Sana'da toplanan bir grup ABD Büyükelçiliği'ne saldırdı. AFP muhabiri, büyükelçiliğin bahçesinden içeri girerek, binanın camlarını kıran göstericilerin Yemen polisi tarafından dışarı çıkarıldığını bildirdi.

  AFP'ye konuşan bir güvenlik yetkilisi, polisin açtığı ateş sonucunda bir göstericinin öldüğü, beşinin de yaralandığını söyledi.

  ELÇİLİĞİ BÖYLE BASTILAR / WEB TV

  Binadan içeri giremeyen göstericiler büyükelçiliği basmadan önce, elçiliğin dış duvarındaki tabelayı söktü ve lastik yaktı. Bahçeye giren göstericiler ABD bayrağını indirerek yaktı. Taş atarak güvenlik kulübelerinin camlarını kıran ve otomobilleri yakan bazı göstericilerin ellerinde “Allahu ekber” yazılı pankartlar dikkat çekti.

  ABD'NİN YEMEN BÜYÜKELÇİLİĞİ DE HEDEF OLDU / FOTO GALERİ

  /images/100/0x0/55eafa04f018fbb8f8a2eb33Polis göstericileri büyükelçilik binasının dışına çıkarmak için ateş açtı.

  Bir görgü tanığı Reuters’a, “Binanın içinde yangın var, güvenlik güçleri de havaya ateş ediyor. Göstericiler önce kaçıp sonra yeniden saldırıyor” dedi.

   

  Her iki taraftan yaralananlar olduğu da öne sürüldü. Washington’da bulunan Yemen Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada ise Sana’da ölen ya da yaralanan olmadığı belirtildi.

   

  İRAN'DA BAYRAK YAKILDI

  İran’ın başkenti Tahran’da da 500 kadar kişi toplanarak filmi protesto etti.

   

  AFP fotoğrafçısının aktardığına göre ABD’nin İran’daki temsilciliğini yapan İsviçre Büyükelçiliği’nin yakınlarında bir araya elen grup “Amerika’ya ölüm” sloganları attı.

   

  İran'ın dini lideri Ayetullah Hamaney'e yakınlığıyla bilinen Öğrenci İslam Birliği'nin çağrısı üzerine toplanan göstericiler, filmin yönetmenine de tepki gösterdi.

   

  Protesto sırasında bir ABD bayrağı yakıldı. Protestocular diğer ülkelerdeki gösterilere destek olmak amacıyla Mısır ve Libya bayrakları da taşıdı.

  MISIR VE LİBYA'DA KAN AKTI
  Mısır'da ise protestolar üçüncü gününe girdi. Dün geceden bu yana yaşanan olaylarda 70 kişi yaralandı. Yaralılar arasında çok sayıda polis olduğu belirtildi.

  Libya'da da Salı gecesi başlayan gösterilerin saldırıya dönüşmesi sonucu aralarında ABD Büyükelçisi Chris Stevens'ın da bulunduğu dört kişi hayatını kaybetti.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı