Gündem Haberleri

  Protestanları da sokakta dövmüşlerdi

  Okan KONURALP - ANKARA
  07.02.2006 - 01:06 | Son Güncelleme:

  TÜRKİYE Protestan Kiliseler Birliği Başkanı İhsan Özbek, Trabzon Santa Maria Katolik Kilisesi Papazı İtalyan vatandaşı Andrea Santoro’nun öldürülmesini "endişe verici bir gelişme" olarak niteledi. Özbek, şunları söyledi:

  İL DIŞINA ÇIKTIK

  Yaklaşık bir ay önce Trabzon Protestan Cemaati pastörü ve mensuplarına yönelik fiziki saldırılar oldu. Üyelerimiz sokak ortasında dövüldü. Güvenlikleri nedeniyle isimlerini açıklayamıyorum, ancak bu saldırılar sonrasında bir süreliğine cemaat pastörlerimizi ve bazı cemaat üyelerimizi Trabzon dışına çıkarttık.

  TEHDİTLER SÜRÜYOR

  Özellikle dinler arası çatışmaların körüklendiği bir dönemin Türkiye’ye yansımasıdır bu olay. Hz. Muhammed’e yönelik Avrupa basınında çıkan hakaret içeren karikatürler ve ifadelerle ilintili bir olay olduğunu düşünüyorum. Öte yandan bu baskılar sadece Protestanlar ve Katolikleri kapsamıyor. Trabzon ortalamasına uymayan siyasi, dini, kültürel tüm yapılara karşı bir baskı var ne yazık ki ve bunlar artık bir din adamının öldürülmesine kadar taşındı.

  KENDİMİZİ KORUYAMAYIZ

  Katolikler toplumla uyumlu olmaya çalışan, kimseyle çatışması olmayan bir gruptur. Kimseyi rahatsız etmezler. Özellikle bizim kendimize yönelik bir tedbir alacak durumumuz da yok. Kutsal kitabımıza ve ibadethanelerimize, cemaat üyelerimize yönelik tacizler gün geçtikçe artarken kendimizi koruyacak durumda değiliz. Devletin tedbir almasını istiyorum, kaçıp saklanamayız.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı