Gündem Haberleri

  Propagandaya müebbet

  Hürriyet Haber
  25.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İrtica tehlikesi, kaldırılan 163. maddeden daha ağır önlemleri geri getiriyor. Yeni tasarıyla ‘‘irtica propagandası’’na idam cezasıyla eşdeğer ‘‘ağırlaştırılmış müebbet hapis’’ cezası öngörülüyor. Ayrıca dernek, vakıf gibi tüzel kuruluşlar da ‘‘irtica odağı’’ olurlarsa kapatılabilecekler.

  Hükümet'in, irtica propagandası yapanlara, ‘Geri getirilecek mi getirilmeyecek mi?’ tartışması yaşanan TCK'nın kaldırılan 163'üncü maddesinden çok daha ağır ceza verilmesini benimsediği ortaya çıktı.

  TCK'nın 163'üncü maddesinin 5 yıldan 10 yıla kadar hapisle cezalandırdığı ‘irtica propagandası’, yeni tasarıda idam cezasının karşılığı olan ‘ağırlaştırılmış müebbet hapis’le cezalandırıldı.

  Bakanlar Kurulu'nda imzalanan irtica ile mücadele paketine göre, TCK ön tasarısının 363'üncü maddesindeki ‘Anayasayı ihlal’ suçuna irtica propagandası da monte edilecek. Anayasal düzeni kaldırmaya ve bu düzenin yerine başka bir düzen getirmeye kalkışanlar veya buna teşebbüs edenler yanında, Anayasal düzeni yıkmak için dini alet ederek, laik devlet düzeni karşıtı propaganda yapanlara da ‘ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası’ verilebilecek. Bu cezayı alanlar 10 yıl süreyle hücre hapsi ile cezalandırılacak.

  163 GELMEZ AMA...

  SÇG yetkilileri, Türkiye'de 163'e geri getirmenin mümkün olmadığının altını çizerek, ‘‘Çünkü Türkiye Avrupa'ya deklare etti. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin sözleşmesi ve kararları, Türkiye'nin taahhüdü ortada’’ dediler. Ancak, ‘Bugün irticanın Türkiye için açık ve yakın tehlike haline geldiğini’ ve bunun uluslararası anlaşmalarda yaptırımı bulunduğunu vurgulayan yetkililer, şu değerlendirmeyi yaptılar:

  ‘‘MGK'dan, Genelkurmay'dan, Adalet ve İçişleri Bakanlıklarından, DGM'den, ceza hukukçularından görüşler aldık. Ortak sıkıntı şu: İrticai faaliyette silahlı kalkışmadan çok ağır bir propaganda dönemi geçiriliyor. Bu propaganda konusuna, çağdaş standartları gözeterek düzenleme yapacağız. Uygulamadakiler de ‘Örgüt kurmaya, eyleme ceza veriliyor ama propagandada sıkıntımız var. Çok büyük bir boşluk bulunuyor' diyorlar. En geniş çalıştığımız konu bu oldu. Bütün eğilimler toplandı. 163'ü geri getirmeyecek ama irticai eylemleri durduracak bir yapı oluşturulacak.’’

  VAKIF VE DERNEKLER DE KAPATILABİLECEK

  SÇG yetkilileri, irtica ile mücadele konusundaki bir başka önemli eleştirinin de ‘Siyasi parti irticanın odağı haline gelince kapatıyoruz da, vakıf, dernek gibi tüzel kişiliklere birşey yapamıyoruz' noktasında toplandığını hatırlatarak, bu konuda da önlem alındığını söylediler. SÇG yetkilileri, halen Meclis gündeminde bekleyen tasarının 27'nci maddesinde, ‘Suç odağı haline gelen tüzel kişilikler kapatılır’’ ibaresinin konduğunu vurguladılar.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı