Gündem Haberleri

  "Proje AB'de"

  Hürriyet Haber
  25.02.2005 - 16:00 | Son Güncelleme:

  TÜBİTAK Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü'nün, Avrupa Birliği 6. Çerçeve Programı kapsamında önerdiği ve Bilgi Toplumu Teknolojileri alanında Türkiye'deki en kapsamlı “Açık Yazılımları Benimseme ve Yayma” (TOSSAD) projesi Avrupa Komisyonu tarafından kabul edildi.

  TÜBİTAK'tan yapılan yazılı açıklamada, projenin, ortak kuruluşlardan ilgili uzmanların katılacağı ilk toplantısının 4-5 Mart tarihlerinde İstanbul'da düzenleneceği bildirildi.

  Açıklamaya göre, toplam süresi 2 yıl olan projeye, Almanya, Avusturya, Bulgaristan, Belçika, Estonya, İngiltere, İrlanda, İtalya, İspanya, İsveç, Malta, Norveç, Slovenya ve Ukrayna katılıyor.

  Proje, Avrupa genelinde açık kaynak kodlu yazılım kullanımı ve önündeki engellerle ilgili bilgi toplama çalışması, ülkelerin ulusal bilişim politikaları için öneri niteliğinde kılavuzların hazırlanması, açık kaynak kodlu yazılımların yaygınlaşmasını kolaylaştıracak bir kullanılabilirlik çalışması, eğitimin değişik kademelerinde kullanılabilecek açık kaynak kodlu yazılım müfredatı hazırlanması ve proje kapsamında elde edilen bilgi birikimin paylaşılması ve haberleşme için kullanılacak bir portal tasarımı ve bilgilendirme tanıtım çalışmalarını içeriyor.

  Türkiye dahil 15 Avrupa ülkesinden açık kaynak kodlu yazılımlar konusunda araştırma ve geliştirme yapan 19 farklı kuruluşun ortak katıldığı “Koordinasyon Faaliyeti” tipindeki bu projenin koordinatörlüğünü ise Kaan Erkan'ın yürüttüğü bildirildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı