Gündem Haberleri

  Profil: Enver el Evlaki

  BBC Türkçe
  01.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD'nin New Mexico eyaletinde tarım ekonomisi üstüne eğitim gören ve daha sonraki yıllarda Yemen tarım bakanı ve üniversite rektörü görevlerine gelecek olan Nasır el Evlaki'nin oğlu olan Enver el Evlaki, 1971 yılında doğmuştu.

   Profil: Enver el Evlaki

   

  Yedi yaşına dek ABD'de yaşayan, daha sonra ailesiyle Yemen'e dönen el Evlaki, İslami eğitim görmüş ve daha sonra yeniden ABD'ye giderek mühendislik eğitimi almıştı. 1994 yılında Denver İslam Cemaati'nde imamlık yapmaya başlayan el Evlaki, Colorado, California ve Virginia eyaletlerinde de imamlık yaptı.

   

  Amerikan istihbaratı, başlarda, el Evlaki'nin, sadece radikal görüşlere sahip bir imam olduğunu düşünürken, daha sonra el Kaide örgütüne militan bulan faal bir örgüt üyesi olduğuna kanaat getirdi.

   

  11 Eylül saldırılarını düzenleyen hava korsanlarından ikisinin Kaliforniya'da, El Evlaki'nin şiddeti savunan ateşli konuşmalarına katıldığı ortaya çıktı.

   

  Enver el Evlaki'nin 1998-99 yılları arasında, FBI tarafından "teröristlere para sağlamak üzere oluşturulmuş paravana örgüt" olarak tanımlanan bir İslam vakfında başkan yardımcılığı yaptığı sırada, el Kaide operasyonlarında yer alan Ziyad Halil tarafından ziyaret edildiği de ortaya çıktı.

   

  2002 yılında ABD'den İngiltere'ye gelen el Evlaki, aylarca, Müslüman gençlere, büyük rağbet gören dersler verdi.

   

  Tek başına geçinme olanağı bulamayan Enver el Evlaki, 2004 başlarında Yemen'e dönmüş, eşi ve çocuklarıyla birlikte güneydeki Şebva vilayetine yerleşti.

   

  Kısa süre içinde Sana'da, ABD ve BM'nin "terörist" diye nitelediği Abdül Mecid el Zindani'nin önderliğindeki Sünni medresede dersler vermeye başlayan el Evlaki, 2004 yılında ABD Hazine Bakanlığı ve BM tarafından "özel görevli küresel terörist" olarak tanımlanmıştı.

  Ancak Yemen yönetimi, el Evlaki'nin malvarlığını dondurmak için herhangi bir girişimde bulunmadı.

   

  İNTERNET YOLUYLA ETKİLEME

  Enver El Evlaki'nin Yemen'e dönüşünden bu yana yaptığı konuşmalarda ve internette, şiddeti açıkça bir dini görev olarak nitelemesinin, harekete yeni İslamcı militanların katılmasını sağladığı düşünülüyordu.

   

  Facebook sayfasında, yayımladığı kitapçıklar ve CD'lerde şiddeti teşvik eden Enver el Evlaki'nin 2009 Temmuz'unda yazdığı blogda, "Diğer Müslümanlarla çarpışan bir Müslüman asker, kalpsiz bir canavardır. Şeytana uymuştur. Birkaç dolar için dinini satmıştır." diyordu.

   

  Amerikalı yetkililer el Evlaki'nin Arap Yarımadası’ndaki el Kaide örgütünün lideri olduğuna ve 2009 yılında Detroit'e giden bir uçağı havaya uçurma girişiminde bulunan Nijeryalı Ömer Faruk Abdülmuttalib'in örgüte alınmasını sağladığına inanıyorlardı.

   

  2009 yılında da Fort Hood üssünde 13 kişiyi öldüren Binbaşı Nidal Malik Hasan adlı askeri psikiyatrın, el Evlaki'den, elektronik posta yoluyla dini tavsiyeler aldığı ortaya çıktı.

   

  Olaydan sonra Enver el Evlaki, Binbaşı Hasan'ın "bir kahraman olduğunu" söylemişti.

   

  ABD Başkanı Barack Obama, 2009 yılındaki Detroit uçağı girişiminde sonra, beklenmedik bir karar alarak, CIA'in el Evlaki'yi öldürmesini emretmişti. Bundan kısa bir süre sonra Güney Yemen'de el Kaide üssü olduğuna inanılan bir bölgeye hava saldırısı düzenlenmiş ama el Evlaki saldırıdan kurtulmayı başardı.

   

  Enver el Evlaki'nin ailesi, kendisinin bir terörist olmadığı savunmasıyla, ABD'nin, kendi vatandaşlarından birini, herhangi bir yargılama olmaksızın öldürme yoluna gitmesini durdurmak için yasal girişimlerde bulunmuştu.

   

   

   
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı