Gündem Haberleri

  Profesörlerin tabancalı kavgası

  Oktay ENSARİ- Ali ALTUNDAŞ/KAYSERİ, (DHA)
  15.02.2006 - 12:00 | Son Güncelleme:

  Erciyes Üniversitesi Fen- Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü'nde görevli iki profesör arasındaki anlaşmazlık kavgaya dönüştü. İddiaya göre Prof. Dr. Yahya Güzel, Prof. Dr. Abdullah Çoban'ı ruhsatsız tabancanın kabzasıyla yüzünden yaralandı. Prof. Dr. Güzel ise, Prof. Dr. Çoban’ın kendisine tabanca çektiğini, elinden almak isterken yaralandığını öne sürdü.

  Olay dün saat 13.00 sıralarında Erciyes Üniversitesi kampusunda Fen-Edebiyat Fakültesi'nin Kimya Bölümü'nde meydana geldi.

  Araları bir tezdeki intihal iddiaları yüzünden açık olan ve bu konuda haklarında soruşturma açılan 55 yaşındaki Prof. Dr. Abdullah Çoban ile 41 yaşındaki Prof. Dr. Yahya Güzel tartışırken kavgaya tutuştu.

  Kavgada, Prof. Dr. Abdullah Çoban, kime ait olduğu henüz belirlenemeyen 7.65 mm çapındaki tabancanın kabzasıyla yüzünden yaralandı. Araya girenler iki profesörü ayırırken, taraflar birbirlerinden şikayeçi oldu.

  OLAY YARGIDA

  Prof. Dr. Abdullah Çoban, “Yahya Güzel beni tabancasının kabzasını yüzüme vurarak yaraladı” iddiasında bulunurken, Prof. Dr. Güzel ise, “Abdullah Çoban bana silah çekti. Ben de elinden almak isterken yüzüne geldi” diye konuştu. Ruhsatsız tabancaya ise polis el koydu. Tabancada yapılan incelemede her iki öğretim üyesinin de parmak izlerine rastlandı.

  Olaya el koyan polis tarafından, yüzünün sağ tarafındaki yara nedeniyle Kayseri Devlet Hastanesi'ne getirilen Prof. Dr. Abdullah Çoban’a ‘iş ve gücüne mani olur’ raporu verilmedi.

  Kayseri Emniyet Müdürlüğü, Prof .Dr. Abdullah Çoban ve Prof. Dr. Yahya Güzel’in karşılıklı olarak birbirlerinden şikayetçi olduklarını o nedenle soruşturma yürütüldüğünü, dosyanın Cumhuriyet Savcılığı'na her iki sanık - davacının mevcutsuz olarak gönderildiğini ifade etti.

  Bu arada, olayda kullanılan 7.65 mm çapındaki ruhsatsız tabanca Kayseri Emniyet Müdürlüğü Kriminal Laboratuvarı'nda incelemeye alındı.

  Tabancada her iki profesörün de parmak izine rastlandı. İki profesör hakkında dava açılıp, açılmayacağına savcılık incelemesinden sonra karar verecek.

  REKTÖRLÜK DE SORUŞTURMA AÇIYOR

  Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cengiz Utaş, Fen- Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü'nde meydana gelen olaya üzüldüğünü, konunun polise intikal ettiğini söyledi.

  Rektör Utaş, “Polisteki soruşturmanın ve adli işlemlerin sonucuna göre, idari açıdan da biz de soruşturma açacağız. Hiç olmamaması gereken bir olay” dedi.

  DAHA ÖNCE DE BALTALI SALDIRI

  Erciyes Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Abdullah Çoban, 4 Ocak 2005 tarihinde de yine aynı fakültede Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şaban Patat hakkında, kendisine baltayla saldırdığı iddiasıyla savcılığa şikayette bulunmuştu.

  Prof. Dr. Çoban, dilekçesinde “4 Ocak Pazar günü fakülteye geldim. O sırada Patat’ın da fakülteye geldiğini gördüm. Odamın kapısını açarken arkamdan hakaret ederek baltayla saldırdı ama vuramadı” demişti. Prof. Dr. Patat ise böyle bir olayın olmadığını, şikayetin yıpratmak amacı taşıdığını savunmuştu. Adliyeye yansıyan olay sonrası savcılıkta ifadesi alınan Prof. Dr. Patat hakkında takipsizlik kararı verilmişti.

  SİLAH TEŞHİRİ SUÇLAMASI

  Fen Edebiyat Fakültesinde 2 yıl önce, Prof. Dr. Abdullah Çoban’a baltayla saldırdığı iddia edilen Prof. Dr. Şaban Patat’ın bu suçtan berat ettiği, Prof. Çoban’ın ise bu kararla ilgili temyize başvurduğu belirlendi.

  Bu arada, Şaban Patat’ın 4 Ocak 2004 pazar günü meydana gelen olay öncesi, Abdullah Çoban hakkında Kayseri Emniyet Müdürlüğü'ne başvurarak “Prof. Abdullah Çoban, çifte silah taşıyor. Bunun biri ruhsatlı, biri ruhsatsız. Olur olmaz şekilde elini beline götürüp, silah teşhirinde bulunuyor” diye dilekçe verdiği, Çoban’ın ise bu suçlamaya karşı “Benim bir adet ruhsatlı tabancam var” diye yanıtladığı belirlendi.

  OLAYLARA BİR MAKALE YOLAÇTI

  Erciyes Üniversitesi kampusundaki Kimya Bölümü'nde iki yılda iki kez meydana gelen biri baltalı diğeri tabancalı olduğu iddia edilen olaylara, Fen- Edebiyat Fakültesi yayınında yer alacak bir makaleyle ilgili tartışmaların yol açtığı öğrenildi.

  Prof.Dr. Şaban Patat, Yahya Güzel, İsmail Yıldırım ve Emin Sarıpınar tarafından hazırlanan kimyasal maddelerle ilgili bir makaleye Prof. Dr. Abdullah Çoban, ‘Bu çalıntıdır’ gerekçesiyle 2003 yılında Üniversite Rektörlüğü'ne, ardından da ‘Bilimsel hırsızlık yapıldı’ gerekçesiyle YÖK ve Cumhurbaşkanlığı'na suç duyurusunda bulundu. Haklarında soruşturma davalar açılan 4 profesörden Emin Sarıpınar bilimsel hırsızlık suçlamasından beraat etti. Diğer 3 profesör yargılanması ise devam ediyor.

  İKİ PROFESÖR AÇIĞA ALINDI

  Bu arada Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cengiz Utaş, yazılı bir açıklama yaparak, dün Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya bölümünde tabancaylı kavgaya adı karışan Prof. Dr. Çoban ile Prof. Dr. Güzel’i soruşturma bitinceye kadar görevden uzaklaştırdıklarını bildirdi.

  Rektör Utaş, yazılı açıklamasında, “Üniversitemiz, Türkiye’nin en huzurlu üniversitelerinden biridir. Ancak, dün Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya bölümünde hepimizi üzen, münferit bir olay meydana gelmiştir. Olaya isimleri karışan her iki öğretim üyemiz, başlatılan soruşturma sonuçlanıncaya kadar görevden uzaklaştırılmışlardır” ifadesine yer verdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı