Gündem Haberleri

  Profesöre türbandan ikinci ceza

  AA
  03.10.2015 - 00:07 | Son Güncelleme:

  Ege Üniversitesinde (EÜ) başörtülü öğrencinin eğitim hakkını engellediği gerekçesiyle 4,5 ay cezaevinde kalan Prof. Dr. Esat Rennan Pekünlü’ye, 4 kız öğrencinin aynı yöndeki şikayeti üzerine açılan ikinci dava dün İzmir 9. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

  Bazı CHP İzmir milletvekillerinin de katıldığı duruşmada, Pekünlü’ye son sözleri soruldu. Önceki ifadelerini tekrarladığını belirten Pekünlü, beraatini talep etti. Mahkeme Başkanı Süleyman Çekilmez, Pekünlü’nün TCK 112/1-b ve 119/1 maddelerince cebir veya tehdit kullanılarak ya da hukuka aykırı başka bir davranışla kişinin eğitim ve öğretim hakkını kullanmasına engel olduğu gerekçesiyle 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırılmasına hükmetti. Pekünlü, 2 yıl 1 aylık hapis cezası kararı Yargıtayca onanırsa yeniden cezaevine girecek ve karardaki indirim maddeleriyle yaklaşık 4,5 ay tutuklu kalacak.

  KARARA ALKIŞLI PROTESTO

  Duruşmanın ardından Pekünlü’yü destekleyen bir grup, kararı alkışlarla protesto etti. Pekünlü’nün avukatı Murat Fatih Ülkü, kararın siyasi olduğunu öne sürdü. Ülkü, daha önceki kararda olduğu gibi, bu karara karşı da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvuracaklarını söyledi.

  Pekünlü, EÜ öğrencisi Fatma Nur G’nin şikayeti üzerine açılan benzer davada “aykırı olarak eğitim ve öğretim hakkını engellemek suçundan” 2 yıl 1 ay hapis cezası almış, 27 Kasım 2014’ten itibaren 4,5 ay Foça Cezaevinde kalmış ve nisanda tahliye olmuştu.

  Etiketler: türban , profesör , gündem
  Son Dakika Haberler

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı