Gündem Haberleri

  Profesörden 'çapulcu' çıkışı

  Durmuş SEVİNDİK/ZONGULDAK, (DHA)
  26.06.2013 - 17:20 | Son Güncelleme:

  Bursa Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gökay Kaynak, dershanelerde eğitim veren öğretmenlerin yüzde 99’unun fen edebiyat fakültesinden mezun olduğunu belirterek, "Temel bilgi olmadan hiçbir şey olmaz. Bizim buralarda toplanmamız, buralarda paneller yapmamız, zamanın ötesine geçebilmemiz hep arayıştan dolayı. Bizler biraz çapulcu olmak zorundayız, yapmak zorundayız" dedi.

  Türkiye Biyoloji Öğrencileri Platformu’nun (BİYOP) bu yıl 20’ncisini düzenlediği, ’Ulusal Biyoloji Öğrenci Kongresi’ Zonguldak’ta Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Prof. Dr. Arif Amirov Salonu’nda devam ediyor. 35 üniversiteden 250 öğrencinin katıldığı kongrenin üçüncü gününde 7 ayrı üniversiteden BİYOP öğrenci temsilcisinin katıldığı ’Bilim ve teknikte eğitim şartları, istihdam olanakları hakkında fikirler ile çözüm yöntemleri’ konulu panel düzenlendi.

  Paneli yöneten BEÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü 4’üncü sınıf öğrencisi Evren Erten, Fen Edebiyat Fakülteleri’nin biyoloji bölümünde 2009’da 7 bin 553 kontenjan varken 6 bin 897 kişinin yerleştirildiğini, 2012’de ise 5 bin 862 kontenjan varken yerleşen öğrenci sayısının bin 679’a düştüğünü söyledi. Erten, 2010 yılında 16 biyoloji bölümünün açıldığını, 2011’de ise 16 biyoloji bölümünün kapatıldığını hatırlattı. Daha sonra Fen Edebiyat Fakültesi’nden mezun olan biyoloji mezunlarının dershanelerde öğretmen olarak görev yapması ve biyoloji branşının diğer branşlara oranla az ilgi görmesi tartışıldı. Bu sırada sabah yapılan oturumda ’Yükseköğretimde akreditasyonun öğrenci için önemi’ konulu sunum veren Bursa Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Gökay Kaynak söz alarak, "Dershanelerdeki öğretmenlerimizin yüzde 99’u Fen Edebiyat Fakültesi mezunudur. Eğer ortaöğretimdeki eğitim fakültesi mezunları iyi yetiştirebilselerdi dershaneye gerek yoktu" dedi.

  Prof.Dr. Kaynak, sözlerini şöyle tamamladı:

  "Temel bilgi olmadan hiçbirşey olmaz. Temel bilim olmak zorunda. Bizim buralarda toplanmamız, buralarda paneller yapmamız, zamanın ötesine geçebilmemiz hep arayıştan dolayı. Bizler biraz çapulcu olmak zorundayız, yapmak zorundayız."  Prof.Dr. Kaynak’ın bu sözleri salonu dolduran öğrenciler tarafından uzun süre alkışlandı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı