GeriGündem Prof. Yarımağan: Hatalı soru iptal edilir
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Prof. Yarımağan: Hatalı soru iptal edilir

Prof. Yarımağan: Hatalı soru iptal edilir
refid:9197836 ilişkili resim dosyası

ÖĞRENCİ Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, uzmanların tarih, Türkçe ve fen bilimleri testlerinde birer hatalı soru olduğu iddialarına açıklık getirdi. Prof. Yarımağan, "Bir hafta boyunca gelen şikáyetleri dinleyeceğiz. Uzmanlar inceler, eğer hatalı soru varsa iptal edilir" dedi.

Yarımağan, ÖSS’de adaylara soru kitapçıklarının yanlış dağıtılmasında sorumluluğun salon başkanlarına ait olduğunu savunarak, şunları söyledi: "Bu sene adaylara hangi soru kitapçığının verileceğini, herhangi bir yanlışlık olmasın diye merkezden belirlemiştik. Kitapçıklar, adayların isimlerine göre ayarlanmıştı. Görevlilere, ’Bu plana göre dağıtın’ demiştik. Ancak salon sorumluları, yine eski alışkanlıkla isimlere bakmadan dağıtmışlar. Daha sonra fark edilince bazı adaylardan tekrar toplamışlar. Oysa biz gözetmenlerimize kesinlikle kağıtlara müdahale etmemeleri gerektiğini söylemiştik. Bizi dinlememiş ve anlamamışlar. Tutanakları inceleyeceğiz, ama yapacak fazla bir şey yok."

Prof. Yarımağan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ÖSS’ye hazırlık kurslarına tepki göstererek, "Öyle bir sistem ki öğrenci okulda öğrendiği bilgiden imtihan edilmiyor, farklı bilgiden soru soruluyor" sözleri için de "Sınavın soruları tamamen müfredata dayalı. Müfredat dışı hiçbir şey sorulmuyor" yorumunu yaptı.
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle