Gündem Haberleri

  Prof. Şen’den Anayasa önerisi

  Hürriyet Haber
  02.01.2012 - 11:16 | Son Güncelleme:

  İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ersan Şen, hazırladığı yeni Anayasa önerisini kamuoyuyla paylaştı.

  TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in yeni anayasa çalışmaları ile ilgili yaptığı “herkes bu sürece öneri ve tavsiyeleriyle destek olmalı” çağrısına Prof. Dr. Ersan Şen’den yanıt geldi. Şen, hazırladığı yeni Anayasa önerisini kamuoyuyla paylaştı.

  Anayasa’nın, bir ülkenin “kuruluş belgesi” olması sıfatıyla ayrı önem taşıdığını belirten Şen sırf meşruiyet kazandırmak amacıyla her konu ve müesseseye Anayasa’da yer vermenin doğru olmadığını belirtti.

  Anayasa önerisinin kısa olduğu için eleştirilebileceğini ifade eden Şen, “Başlangıç, Genel Esaslar, Kişi Hak ve Hürriyetleri ile Türkiye Cumhuriyeti’nin temel organları başlıkları ile dört kısım altında ve toplam 20 maddeden oluşan Anayasa, yol gösterdiği kanun ve diğer alt hukuk normları uygulamaları ile sorunları çözücü, toplum ve bireyleri kapsayıcı olma özelliğini elde edecektir” dedi.

  İdeal anayasaya sahip olmakla tüm sorunların çözülebileceğini düşünmenin yanlış olacağını belirten Şen “İdeal anayasa, tam manası ile dürüst ve eşit uygulandığı takdirde olumlu sonuç verir. Hukuk kurallarının dürüst, iyi ve eşit uygulaması yoksa, en iyi anayasayı yazdığınızı ve düzenlediğinizi düşünseniz bile, uygulamasının kötü olması sebebiyle yeni anayasa da sorunları çözmekten uzak kalacaktır” dedi.

  ERSAN ŞEN'İN ANAYASA ÖNERİSİNİN TAMAMINI OKUYUN

  SİZ DE YENİ ANAYASA İLE İLGİLİ ÖNERİLERİNİZİ YAZIN

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı