Gündem Haberleri

  Prof. Naci Görür’den deprem değerlendirmesi

  Hürriyet Haber
  01.02.2011 - 12:56 | Son Güncelleme:

  İstanbul Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul’da 2030’ kadar depremin olacağını söyleyerek, İstanbul’un depreme kesinlikle hazır olmadığını belirtti. İşte Prof. Dr. Naci Görür’ün deprem değerlendirmeleri:

  "Bugüne kadar da bir şey değişmedi. 2014 – 2015 demek doğru değil. En doğru yaklaşım bir periyot vermektir. Biz 99’dan sonra 30 sene içinde deprem olma ihtimali fazladır denildi. Biz Marmara’da büyük bir depremi bekliyoruz. 2029’a 2030’a kadar bu iş olup bitecektir. Zamana takılmamak gerekiyor, madem deprem eninde sonunda olacak, dünyanın bu kültür kenti, beklenen bu afetten nasıl çıkacağını konuşmak lazım.  

   

  Kentsel dönüşümün özünde, yine deprem yok. Çeşitli rant, yapısal değerler söz konusu. Çünkü ön plana deprem olsaydı, bu hızla yapılmazdı. Şu anda maalesef, İstanbul büyük ölçüde depreme hazır değildir. Yapılanlar, yapılması gerekenlerin yanında son derece sınırlı ve kaplumbağa hızıyla yapılıyor. İstanbul’da beklediğimiz deprem olursa, neler olacağını düşünmek bile istemiyorum."

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı