Gündem Haberleri

  Prof. Erkal: "Darbeler sorunları çözmez"

  A.A
  26.05.2010 - 11:16 | Son Güncelleme:

  İstanbul Üniversitesi (İÜ) İktisat Fakültesi İktisat Bölüm Başkanı Sosyolog Prof. Dr. Mustafa Esat Erkal, “Darbe, Türk toplumunun sosyal dokusunda kamplaşmaları artıran, mutabakatları azaltan, sosyal bütünleşmenin gerçekleşmesinde birtakım uzlaşmaz alanlar açan sonuçlar doğurmuştur” dedi.

  Prof. Dr. Erkal, 27 Mayıs darbesinin 50. yıl dönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, 27 Mayıs darbesinin bir başlangıç olduğunu ve bir ölçüde diğer darbelerin önünü açtığını savundu.

  Erkal, bugüne kadar yapılan darbelerin ve başarıya ulaşmamış birtakım darbe teşebbüslerinin Türkiye'nin sorunlarının çözümünde bir reçete olmadığının ortaya çıktığını söyledi.

  “Darbeleri alkışlayan çok geniş bir kesimin, hatta 'ne duruyorsunu?' diye şikayette bulunanların bugün darbe karşıtı olmaları da çok dikkat çekici” diyen Erkal, darbelerin kamplaşmayı hızlandırdığını ve bir kısır döngü içerisinde geleceğe taşıdığını savundu.

  Erkal, “Darbe, Türk toplumunun sosyal dokusunda kamplaşmaları artıran, mutabakatları azaltan, sosyal bütünleşmenin gerçekleşmesinde birtakım uzlaşmaz alanlar açan sonuçlar doğurmuştur. Hatta darbeler, istismar vasıtası da yapılmıştır. Türkiye'nin önde gelen kurumlarını yıpratmak için, özellikle Türk Silahlı Kuvvetlerini yıpratmada bugün bile 27 Mayıs ve diğerleri bir vasıta olarak kullanılmaktadır, değerlendirilmektedir” şeklinde konuştu.

  “SİVİL DARBELER DE TARTIŞILMALI”

  Prof. Dr. Erkal, önemli olan konunun iktidarların sandıkla gelip, yine sandık yoluyla iktidarı terk etmeleri olduğunu vurgulayarak, konuşmasını şöyle sürdürdü:
  “Bu ancak demokrasinin bütün kurul ve kurallarının işlenmesi halinde olur. Bir ülkede eğer basın hürriyeti, haber alma hürriyeti yeterli değilse, kısıtlamalar varsa, birtakım baskı ve sindirme söz konusu ise, gerçekler kamuoyuna aktarılamıyorsa o zaman iktidarların sandıktan gelip sandıktan gitmeleri yolunda da birtakım engeller çıkar. Bu engellerin de aşılması lazım. Bunun için siyasi iktidarlar, çoğulcu bir demokratik anlayışı benimsemeleri gerekir. Çoğunluğa dayalı olarak sürdürülmek istenen iktidar anlayışının demokrasiye zarar vereceğini fark etmeleri gerekir.”

  Türkiye'nin ve diğer birçok ülkenin aslında demokrasiye özgü bir basına ihtiyacı olduğunu ifade eden Erkal, “Bu olmadığı sürece çarkın iyi işleyebilmesi mümkün değil, çünkü sandık yoluyla iktidarları neden değiştireceğinin bilincine sahip olmayan kitleler, neticede demokrasiye katkıda bulunamıyor. Bunun için hukuk devletini, kuvvetler ayrılığı prensibini korumak lazım, kimsenin sahasını terk edip başka bir sahaya tecavüz etmemesi lazım. Bu son derece önemli” dedi.
  Literatürde artık askeri darbelerle beraber sivil darbelerin de tartışılması gerektiğinin altını çizen Erkal, “Askeri darbelerin gündemde olduğu bir ortamda Anayasa değişikliklerinden AB ile ilgili uyum yasalarına kadar bazı sivil darbelerin de göz önüne alınması lazım. Yani darbe, sadece askeri darbe değildir' dedi.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı