GeriGündem Prof Dr. Şeref Gözübüyük toprağa verildi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Prof Dr. Şeref Gözübüyük toprağa verildi

Geçirdiği rahatsızlık sonucu vefat eden Ankara Üniversitesi (A.Ü) Siyasal Bilgiler Fakültesi'nin emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Şeref Gözübüyük'ün cenazesi toprağa verildi.

1960-1983 yılları arasında yapılan Anayasa ve Yönetimi yeniden düzenleme çalışmalarına katılan, Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü Genel Müdürlüğü görevinde de bulunan Gözübüyük'ün cenazesi getirildiği Kocatepe Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Cebeci Asri Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Prof. Dr. Gözübüyük'ün cenaze törenine, ailesi ve dostlarının yanı sıra, DYP Genel Başkan Yardımcısı Saffet Arıkan Bedük, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nusret Aras, bazı eski bakan ve milletvekilleri ile Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden öğretim görevlileri katıldı.

PROF. DR. GÖZÜBÜYÜK'ÜN ÖZGEÇMİŞİ

Prof. Dr. Gözübüyük, 11 Mayıs 1924'te Kayseri'de doğdu. A.Ü Hukuk Fakültesi'ndeki lisans öğretimini 1947-1948 ders yılında tamamladı. 1949 yılında Ankara Barosu'na girdi. 1956 yılında A.Ü Siyasal Bilgiler Fakültesi'ne İdare Hukuku Kürsüsü asistanı olarak girdi. ABD'de ”İdarenin yargı yoluyla denetlenmesi” konusunda araştırmalarda bulundu.

Paris'te kamu yönetimi ve yerel yönetimler, Viyana'da resmi yayınlar konularında çalışmalar yapan Prof. Dr. Gözübüyük, 1960-1983 yılları arasında yapılmış olan Anayasa ve Yönetimi Yeniden Düzenleme çalışmalarına katıldı, 1971-1984 yılları arasında Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü Genel Müdürlüğü görevinde bulundu.
1981-1989 yılları arasında Cumhurbaşkanı Hukuk Danışmanlığı yapan Gözübüyük, 1991 yılında A.Ü Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden emekli oldu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle