GeriGündem Prof. Dr. Muammer Aksoy anıldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Prof. Dr. Muammer Aksoy anıldı

Prof. Dr. Muammer Aksoy, silahlı saldırı sonucu öldürülüşünün 20. yılında Cebeci Asri Mezarlığı'ndaki kabri başında törenle anıldı.

Törene, Aksoy'un ailesi, CHP Genel Sekreteri Önder Sav, Türkiye Barolar Birliği Başkan Yardımcısı Talay Şenol, Ankara Barosu adına Ozan Vural, Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkan Vekili Saim Sezen, Türk Hukuk Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Alemdaroğlu, Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, CHP'liler ve Aksoy'un sevenleri katıldı.

Aksoy'un anısına saygı duruşunda bulunulması ile başlayan törende konuşan Sav, “Değerli dostumuz, ustamız, arkadaşımız, hocamız” diye hitap ettiği Aksoy hayatta olsaydı 1957 yılında başlayan dostluğunun 53. yılını dolduracağını söyledi.

Aksoy'un genç yaşlarda kaleme aldığı metinlerin hala geçerliliğini koruduğunu vurgulayan Sav, şunları kaydetti:
“Aksoy, yeri kolay doldurulacak aydınlardan değil. Aksoy'u sadece bilim adamlığı ile anmak doğru değil. 1961 Anayasası'ndaki ustalığı, mimarlığı, askeri yönetimin süratle sivilleşmesi için çabaları ve avukatlara öncülük etmiş kişiliğiyle çok önemlidir. Aksoy, hepsini yaşamına sığdırmış ender insanlardan biriydi.”

“Aksoy'un ölüm yıl dönümlerinin, bir yandan onu kaybetmenin verdiği hüzünle acı, öte yandan Aksoy ile sıcak bir sohbet ettiği için mutlu bir yanı olduğunu” belirten Sav, Aksoy'un “yiğit bir şekilde hayatını kaybettiğini” söyledi.
Yiğitliği “demokratik ve laik cumhuriyet, Atatürk ilke ve devrimlerinin yılmaz savaşçısı olmak” şeklinde tanımlayan Sav, “Ne yazık ki Türkiye Cumhuriyeti, onu bu kadar korumaya çalışan bir aydınını koruyamadı. Ancak Muammer Aksoy'un ölümüyle bu sayfanın kapandığına inananlar yanılıyorlar” dedi.

Hem Aksoy hem de Uğur Mumcu'yu öldürenlerin değil, bu cinayetlerin arka planındakilerin bulunması gerektiğine dikkati çeken Sav, “Aksoy'un bize bıraktığı mücadeleye karşı sorumluluğumuz var” diye konuştu. Sav, Aksoy'un mezarına dönerek, “Hoşçakal sevgili hocam, ruhun şad olsun” dedi.

“MÜCADELEYİ DEVAM ETTİRECEĞİZ”

Türkiye Barolar Birliği Başkan Yardımcısı Talay Şenol, Aksoy'un hayatını Atatürk ilke ve devrimlerine göre yaşadığını, haince planlanan bir cinayetle hayatını kaybettiğini, ancak aradan geçen 20 yılda hala faillerinin bulunamadığını söyledi. Şenol, “Mücadeleyi bıraktığı yerden devam ettiriyoruz ve ettirmeye de devam edeceğiz” diye konuştu.

Türk Hukuk Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Alemdaroğlu ise Hükümet'in “karanlıkları aydınlığa çıkarma” yönünde söz verdiğini belirterek, Aksoy ve diğer faili meçhul cinayete kurban giden aydınlar için ölüm emrini verenlerin bulunmasını istedi.

Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkan Vekili Saim Sezen, “Aksoy'a uzanan ellerin, Türkiye Cumhuriyeti ve Kemalizm'e düşman olanlara ait olduğunu” söyledi. Sezen, “Cumhuriyete kastedenler her zamankinden daha cesur, Cumhuriyet her taraftan saldırı altında” dedi.

Ankara Barosu adına konuşan Ozan Vural, Aksoy'u tanıma fırsatı yakalayamadığını ancak onun ilkelerini ve felsefesini özümsediğini dile getirdi.

Konuşmaların ardından törene katılanlar, Muammer Aksoy'un mezarına karanfil bıraktı.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle