Gündem Haberleri

  Prof.Dr. Hotamışlıgil'e uluslararası ödül

  Nafiz ALBAYRAK/NEW YORK, (DHA)
  10.05.2010 - 10:26 | Son Güncelleme:

  ŞİŞMANLIK genini bularak dünya çapında üne kavuşan Harvard Üniversitesi Genetik ve Kompleks Hastalıklar Bölümü Başkanı Prof.Dr. Gökhan Hotamışlıgil, obezite konusunda yaptığı çalışmalardan dolayı, Uluslararası Obezite Araştırmaları Birliği'nin (The International Association for the Study of Obesity-IASO) Wartheimer Ödülü'ne layık görüldü.

  Prof.Dr. Gökhan Hotamışlıgil, aşırı şişmanlık, nedenleri, etkileri, sonuçları ve tedavi yöntemlerine ilişkin birçok bilimsel çalışmaya imza atan, IASO tarafından 4 yılda 1 verilen prestijli Wartheimer ödülüne layık görülmesinin kendisi için büyük sevince ve gurur kaynağı olduğunu söyledi. Prof.Dr. Hotamışlıgil, “Wertheimer Ödülü, Uluslararası Obezite Araştırmaları Birliği tarafından Obesite alanında olağanüstü bilimsel katkıları değerlendirerek 4 yılda 1 verilen ödül. Bu sene bu ödülü temmuz ayında Stockholm'de yapılacak törenle alacağım. Bu ödül, tek bir çalışma için değil, yasam boyu yapılan katkıları göz önüne alarak veriliyor” diye konuştu.

  Prof.Dr. Gökhan Hotamışlıgil, obesite ve buna bağlı metabolik hastalıkların temel mekanizmalarının ve bu mekanizmalardan yola çıkarak yeni tedavi olanaklarının ortaya çıkarılması çalışmalarının, ödülün kendisine verilmesini sağlayan genel başlıklar olduğunu belirterek, “Bu mekanizmalar arasında, obesite ve diyabette yeni bir tür, uzun süreli inflamasyon varlığının ortaya çıkarılması, obesite ve diyabette organsal işlev bozukluklarının ve bunların altında yatan mekanizmaların bulunması, vücut içerisinde üretilen yada diyet yoluyla vücuda alınan yağların metabolik etkilerini kontrol eden moleküllerin keşfedilmesi, tüm bu mekanizmaları kontrol eden genlerin bulunması da bu başlıklar içinde yer alıyor” diye konuştu.

  Prof.Dr. Hotamışlıgil, bilimsel çalışmalarının, şişmanlık ve beraberinde görülen metabolik hastalıkların birbiri ile bağlantılı geniş mekanizma yelpazesi ile anlaşılması ve yeni sahaların açılmasını sağladığı için özel bir önemi olduğunu vurgulayarak, “Benim için en heyecan verici konulardan biri de bu buluşların artık uygulamaya yönelik gelişmelere dönüşüyor olması” dedi.

  Wartheimer Ödülü’ne layık görülmesinin, uzun yıllar süren çalışmaların meslektaşları tarafından takdir edilmesi ve bilimsel camiada kabul görmesinin önemli bir göstergesi olduğuna değinen Prof.Dr. Gökhan Hotamışlıgil, DHA'ya şunları söyledi:

  “Benim için sanırım en önemli olan yönü bu. Bu ödülü de tüm bu yıllar boyunca benimle beraber fedakarlıkla çalışan ve araştırma ekibimizde eğitimlerini tamamlamış ve çalışmalarımıza katkıda bulunmuş, hayallerimi gerçekleştirmede emekleri olan, Türkiye dahil dünyanın her tarafından grubumuza katılmış tüm genç arkadaşlarım adına kabul edeceğim. Tabii böyle bir süreçte benim için de tarifi zor pek çok kişisel fedakarlığı içeren pek çok yıllar var. Bu süreç içerisinde ailemin bana sağladığı katkılar için de minnettarım.”
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı