Gündem Haberleri

  Prof. Dr. Erbaş: Kontenjan arttı, erkek öğrenci yok

  ADAPAZARI, (DHA)
  12.05.2010 - 12:54 | Son Güncelleme:

  Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Erbaş, imam hatip konusundaki tartışmalara bambaşka bir bakış açısı getirdi. Prof. Dr. Erbaş, ailelerin artık erkek çocuklarını imam hatip liselerine göndermediğini ve bu nedenle gençlerin imam hatip liselerini tercih etmemesinden yakındı.

  Dekanı olduğu fakültenin bu yılsonunda sadece 1 erkek öğrenci mezun vereceğini belirten Prof. Dr. Erbaş, “Diyanet İşleri Başkanı’nın toplantıda bizzat söylediği şudur: ‘Şu anki açık 20 senede kapatılamaz.’ Kontenjanlar tamam arttı ama erkek öğrencimiz yok. Feryadım bu” dedi.   

  Sakarya İmam Hatip Lisesi Mezunları Derneği tarafından Adapazarı İmam Hatip Lisesi bahçesinde düzenlenen toplantıda velilerle bir araya gelen İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Erbaş, bazı bölgelerdeki ilahiyat fakültelerinde öğrencilerin yüzde 85’ini kızların oluşturduğunu, bir yılda ilahiyat fakültelerinden mezun olan toplam erkek öğrenci sayısının ise 300’ü geçmediğini söyledi. Prof. Dr. Erbaş, YÖK’ün katsayıyı kaldırması sonucu imam hatip lisesi mezunlarının başka fakültelere yöneleceğini, ilahiyat fakültelerindeki sıkıntının artacağını belirterek, “Bu, imam hatip liselerinden kaynaklanıyor. İmam hatip liselerine vatandaşımız erkek öğrenci vermiyor. Niye vermiyor, bilmiyorum. İddia ediyoruz, gerek Diyanet İşleri Başkanlığı, gerekse Milli Eğitim Bakanlığı veya başka yerlerde görev alma noktasında önü en açık olan fakültedir. İlahiyat fakültesi mezunları boşta değil şu anda. Kız öğrencilerimiz bol bol var. Ama ne olur imam hatip liselerine erkek çocuklarınızı yönlendirin” diye konuştu.

  Üniversiteye girişte kat sayı probleminin çözülmesi nedeniyle ilahiyat okumak isteyenlerin başka fakülteleri tercih edebileceğini kaydeden Prof. Dr. Ali Erbaş, “Peki kürsüler, bu camiler kimlere kalacak? Diyanet işleri Başkanı’nın toplantıda bizzat söylediği şudur: ‘Şu anki açık 20 senede kapatılamaz.’ Çünkü erkek öğrenci yok. Kontenjanlar tamam arttı ama erkek öğrencimiz yok. Feryadım bu” dedi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı