Gündem Haberleri

  Prof. Dr. Büşra Ersanlı tahliye edildi

  Cem TURSUN / İSTANBUL (DHA)
  13.07.2012 - 16:07 | Son Güncelleme:

  KCK Davası’nda 15. Ağır Ceza Mahkemesi bugün tahliye taleplerini değerlendirdi. Mahkeme, Prof. Dr. Büşra Ersanlı’nın da aralarında bulunduğu 16 sanığın tahliyesine karar verdi. Ersanlı akşam 22.30'da Silivri Cezaevi'nden tahliye oldu.

  BÜŞRA ERSANLI'NIN İLK SÖZLERİ / WEB TV

  İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi, aralarında Prof. Dr. Büşra Ersanlı'nın da bulunduğu 16 sanığın tutuklu kaldıkları süre, mevcut delil durumu ve yürürlüğe giren 6352 sayılı yasa hükümleri uyarınca sanıklar lehine suç vasfının değişme ihtimalini gözönüne alarak tahliyelerine karar verdi.

  BÜŞRA ERSANLI TAHLİYE EDİLDİ / WEB TV

  Prof Dr. Büşra Erşanlı, Silivri cezaevi çıkışında kısa bir açıklama yaptı. Ersanlı,"9 aydır bekliyoruz. Çok uzun bir iddianame, mantığını anlayamadığımız, bizlere karşı çok nefret biriktirmiş olan bir iddianame ile karşı karşıya kaldık. Bu davada yargılanan insanların büyük çoğunluğu BDP'li. Arkadaşlarımızı geride bıraktığımız için üzgünüz. Hepimizin durumu üç aşağı beş yukarı aynı. Anadilde eğitim de anadilde savunma da çok umut ediyorum ki yakın bir gelecekte ülkemizde gerçekleşecek" dedi.

  Terör örgütü PKK’nın şehir yapılanması olduğu iddia edilen KCK’ya yönelik yürütülen soruşturma kapsamında 140'ı tutuklu 205 sanık hakkında açılan davanın 8. duruşmasında mahkeme, verilen 4 saatlik aranın ardından ara kararını açıkladı. İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nin yanında bulunan büyük salonda yapılan duruşmada mahkeme Büşra Ersanlı'nın da aralarında bulunduğu 16 sanığın tahliyesine karar verdi.

  1 KASIM 2011'DE TUTUKLANMIŞTI

  Büşra Ersanlı KCK soruşturması kapsamında 1 kasım 2011 tarihinde tutuklanmıştı. Mahkeme, tutuklu sanıklar Büşra Ersanlı, Kemal karagöz, Kazım Şeker, Büşra Beste Önder, Canşah Çelik, Erdoğan Baysan, Medeni Demirkapu, Zekiye Ayık, Cüneyt Özil, Birgül Arvas, Suna Varsak, İbrahim Ethem Yıldız, Mehmet Sııdk Kumek, Uğur Taşdemir, Nizamettin Özmen ve Mustafa İpek'in tutuklu kaldıkları süre, mevcut delil durumu ve yüyürlüğe giren 6352 sayılı yasa hükümleri uyarınca sanıklar lehine suç vasfının değişme ihtimalini gözönüne alarak tahliyelerine karar verdi. Duruşma 1 Ekim'e ertelendi.

  22,5 YIL HAPSİ İSTENİYOR

  Prof. Dr. Büşra Ersanlı'nın 'Terör örgütü yöneticiliği' suçundan 15 ila 22,5 yıl arasında hapis cezası isteniyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı