GeriGündem Prof. Dr. Ahmet Atan Hürriyet'e konuştu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  53
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Prof. Dr. Ahmet Atan Hürriyet'e konuştu

Prof. Dr. Ahmet Atan Hürriyet'e konuştu
refid:23540997 ilişkili resim dosyası

YTÜ Sanat Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Atan’ın, Twitter üzerinden Gezi Parkı eylemlerine katılanlara “Soyunuzu araştırın” yorumu ve paylaştığı fotoğraf tepki çekti. Hürriyet’e konuşan Atan, “1908 yılında yapılmış bir hatanın aynı şekilde ülkemizi karıştıracağına dair bir uyarı olarak yazdım. Birtakım farklı amaçlarla, Gezi Parkı’na ağaç dikme olayını bahane ederek ülkemizin karıştırılmasına, ülkesini seven insanların izin vermemesi gerektiği konusunda uyarıydı” dedi. Atan daha sonra yorumlarını sildi ama Twitter’da tepkiler sürüyor.

Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Sanat Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Atan’ın Gezi Parkı eylemlerine katılanlar için Twitter’da yaptığı yorum tepki çekti. Atan, Twitter’da “Yahudi, Ermeni ve Rum’sanız Gezi eylemlerinde aktif rol almanızı anlayışla karşılıyorum. Lütfen soyunuzu araştırın” diyerek fotoğraf paylaşımında bulundu. Atan’ın yorumu, büyük tepki çekti. Atan daha sonra da yorumları kişisel sayfasından silerek, gerekçesini yine Twitter üzerinden şöyle açıkladı:
“Sosyal barışa katkı adına yapılan görüşmeler sonucu ikna olarak Gezi Parkı ile ilgili tweetlerimi sildim.”

Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörlüğü tarafından Hürriyet’e yapılan açıklamada, “Hocamızın Twitter’da yazdıkları kendini bağlayan görüşlerdir, kurum adına yapılan bir fikir beyanı değildir” denildi.

/images/100/0x0/55ea54f9f018fbb8f878ff2f
 

Bir uyarıydı, tahrik değil, tamir amaçlıydı”

Prof. Dr. Ahmet Atan ise, Hürriyet’e yaptığı açıklamada yorumlarının tahrik değil tamir amaçlı olduğunu belirterek, “Ben twitterda yapılmış bir yorumu retweetlemedim ama kopyalayarak afişle birlikte yeniden paylaştım. Bunu, 1908 yılında yapılmış bir hatanın aynı şekilde ülkemizi karıştıracağına dair bir uyarı olarak yazdım. Birtakım farklı amaçlarla, Gezi Parkı’na ağaç dikme olayını bahane ederek ülkemizin karıştırılmasına, ülkesini seven insanların izin vermemesi gerektiği konusunda uyarıydı” dedi.
Atan, hiç kimseyi hedef göstermediğini de savunarak, Gezi Parkı ile ilgili olayların tek merkezden yönetildiğini iddia etti. Atan şöyle devam etti:
“Malum odaklar sanki tek merkezden yönetiliyormuş gibi bu yorumu aldı değerlendirdi ve kullanmaya başlıyor. Gezi Parkı eylemlerinin twitter ekseninde yeni bir Taksim meydanı oluşturarak, sanal ve sosyal medyada bir saldırı olarak kullanıldığını düşünüyorum. Ben zaten yapılmış bir yorumu yeniden ele almak suretiyle kullandım, ben tarihçi değilim ama tarihçilerin yaptığı bir yorumu, bir Türk insanı olarak kendi hedef kitleme yeniden paylaştım. Bu yorumu daha önce tarihçiler paylaşmıştı, araştırılırsa görülecektir. Burada, ‘1908’de böyle bir tarihi olay yaşanmış, buna benzer karanlık odaklar böyle bir eylem yaptı, bu oyunlara gelmeyin’ demek istedim. Ben orada hiçkimseyi hedef göstermiyorum. Bu yorumdan sonra benim Twitter’daki takipçi sayım bir günde 300 kişi arttı. Bu da olayların tamamen tek merkezden yönetildiğinin en büyük göstergesi ki, bir gazete de bunu Trend Topic yapmaya çalışıyor şu anda.”
Ahmet Atan, İzmir’den bir sosyoloğun kendisini arayarak tansiyonun düşmesi ve insanlarının tedirginliklerinin azalması için bu tweeetleri silmesini istemesi üzerine yorumlarını sildiğini söyledi.

Prof. Dr. Ahmet Atan kimdir?
1959 Hatay (Kırıkhan) doğumlu Atan, Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü’nden mezun oldu. Sanat Tarihi ve Grafik eğitimi aldı. 1991 Yrd. Doç. 1999 Doçentlik, 2006 yılında Prof. ünvanını aldı. Diyarbakır Dicle Üniversitesi, Gazi Üniversitesi ve Mustafa Kemal Üniversitelerinde öğretim üyeliği yaptı. Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığı, Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü, Güzel Sanatlar Eğitimi Bölüm Başkanlığı, Grafik Tasarım Anabilim Dalı Başkanlıkları yaptı. Konservatuar, İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Yönetim Kurulu üyeliklerinde bulundu. Dicle Üniversitesi ve Gazi Üniversitesinde Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora programlarında Tez Danışmanlıkları yaptı. Halen İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi’nde Bileşik Sanatlar Anasanat Dalı Öğretim Üyeliği ve “Sanat Bölümü” Başkanlığı görevini yürütüyor.


Ahmet Atan’ın yorumuna tepkilerden bazıları şöyle:

Prof. Dr. Ahmet Atan Hürriyete konuştu


Yorumları Göster
Yorumları Gizle