Gündem Haberleri

  Preslenen yavru köpek öldü

  Hürriyet Haber
  24.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İskenderun'da, yavru bir köpeğin kürek ve tekmeyle acımasızca dövülüp, üzerine su dökülmesi, ardından da presli çöp kamyonuna atılması, Türkiye'yi ayağa kaldırdı. Belediye Başkanı'nın önceki gece ekranda ‘‘Yaşıyor’’ dediği yavru köpeğin ölüsü, dün çöplükte bulundu.

  İskenderun Belediyesi'nin temizlik ihalesini alan Göktuğ Temizlik Şirketi çalışanları şoför İsmail Kurtar, işçiler Paşa Helli ve Mehmet Gürlek'in, kentin en merkezi yeri olan Şehit Pamir Caddesi'nde çöp toplarken, tam bir vahşet sergilediler. Yavru bir sokak köpeğinin kuduz olduğundan şüphelendiklerini söyleyen işçiler, ellerindeki küreklerle ve tekmeler atarak, savunmasız yavru köpeği öldüresiye dövdüler. Ardından da, bir cehalet örneği daha verip, zavallı köpeğin üzerine su dökerek kuduz testi yaptılar. Bununla da yetinmeyen gözü dönmüş işçiler, çaresiz gözlerle çevresine bakınan yavru köpeği çöp kamyonuna atıp preslediler. Demir kapak üzerine kapanmadan önce, yaşama son kez bakan köpeğin görüntülerini çaresizlik içinde izleyen hayvanseverler, ekranların başında çılgına döndüler. Belediye Başkanı ANAP'lı Mete Aslan, peşpeşe çelişkili açıklamalar yaptı. Önce yavru köpeğe eziyet edenlerin belediye ile uzaktan yakından ilişkilerinin olmadığını öne süren Aslan, ikinci açıklamasında bu kişilerin özel temizlik şirketi işçileri olduğunu, üçüncü açıklamasında da orada toplanan kimliği belirsiz kişiler olduğunu iddia etti. Başkan, üstelik köpeğin yaşadığını iddia etti. Aslan, köpeğin ölüsü bulunduktan sonra özel temizlik şirketi çalışanları İsmail Kurtar, Paşa Helli ve Mehmet Gürlek'in ifadelerini aldığını, ayrıca olayla ilgili görüntü kasetinin Kaymakamlık ve Cumhuriyet Savcılığı'na verileceğini söyledi. Aslan, bu arada köpeği tekmeleyen ve üzerine su döken kişilerin belirlenmesine çalışıldığını anlattı.

  KÖPEK NASIL ÖLDÜ

  Cebike Köyü yakınlarındaki alanda çöp toplayarak geçimini sağlayan Zübeyr Korkmaz, köpeğin çöplükteki ölümünü şöyle anlattı: ‘‘Çöplerle birlikte atıldıktan sonra, bir süre dolaştı. Ancak arada bir ayakta duramayıp düşüyordu. Bir ara kendisine yaklaşmak istedim. Karşılaştığı vahşetten korkmuş olmalı ki, bana havlayarak saldırdı. Ayakta duracak gücü yoktu, sık sık yere yuvarlanıyordu. Bir ara yere uzandı ve öylece kaldı. Daha sonra yanına gittiğimde ölmüştü.’’

  BÜRO KUNDAKLANDI

  Öte yandan, olayı tespit eden yerel Çınar TV'den aldığı görüntüleri abonelere dağıtan İhlas Haber Ajansı'nın İskenderun Muhabiri İdris Aydoğan'ın bürosu kundaklandı. Aydoğan, ‘‘Büroyu kundaklayanlar mutlaka yakalanmalı ve adalet önüne çıkartılmalı' dedi.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı