Gündem Haberleri

  Prens Charles'tan İslam Koleji Başkanı için başsağlığı mesajı

  A.A.
  25.01.2006 - 11:54 | Son Güncelleme:

  İngiltere Kraliyeti veliahtı Galler Prensi Charles, İngiltere'deki Müslüman toplumunun ileri gelenlerinden, İslam Koleji Başkanı akademisyen Zeki Bedevi'nin dün yaşama veda etmesi üzerine bir mesaj yayımladı.

  83 yaşında ölen Bedevi'nin yakın dostu olduğunu hatırlatan Prens Charles, “Bedevi'nin ani kaybı, hem dostu olarak benim için, hem de ülkesi İngiltere için büyük bir darbe olmuştur. Aklı, bilimsel olgunluğu, uzak görüşlülüğüyle Bedevi, İngiliz İslam toplumu için önemli bir rol oynamıştır” ifadesini kullandı.

  “Onun varlığı herkes tarafından özlenecek” diyen Prens Charles, kendisinin Zeki Bedevi ile dostluk etme ayrıcalığını yaşadığına da dikkati çekerek, Bedevi'nin arkadaşlığını ve nasihatlarını unutmayacağını vurguladı.

  83 yaşında ölen Dr. Zeki Bedevi, İngiltere'de yaşayan Müslüman toplumunun diğer dinlerle hoşgörü çerçevesinde ilişki kurabilmesini sağlamak için gösterdiği çabalar ve bu yönde açıkladığı görüşleriyle tanınıyordu.

  Şiddete karşı tavrıyla dikkat çeken Bedevi, pek çok dini organizasyonda yöneticilik yapmıştı ve kurulmak üzere olan Hıristiyan-Müslüman Forumu'na da danışmanlık etmeye hazırlanıyordu.

  Bedevi'nin ölümü üzerine açıklama yapan İngiltere İslam Konseyi Başkanı Sir İkbal Sacranie de “Bedevi'nin ani ölümü bizi çok sarstı. Bu ölüm, İngiltere'deki Müslüman toplumu için ağır bir kayıptır. Mekanı cennet olsun” dedi.
  Liberty adlı sivil toplum kuruluşunun direktörü Sami Chakrabarti de, “Dr. Bedevi, bütün inançlardan olanlar, hatta inançsızların bile ardından yas tuttuğu bir kişiydi. Dünyanın bir cinnetin eşiğinde olduğu bu günlerde onun liderliğine çok ihtiyacımız vardı” açıklamasında bulundu.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı