Gündem Haberleri

  Prefabrikler 1,5 milyar liraya satılacak

  Hürriyet Haber
  16.01.2002 - 14:05 | Son Güncelleme:

  Sakarya`nın Hendek İlçesi`nde, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı`nca yaptırılan ve ihtiyaç kalmadığı için Hendek Belediyesi`ne devredilen 504 prefabrik konuttan 404`ünün taksitle satılacağı bildirildi.

  Belediye Başkanı Ali İnci, Büyükdere Köyü mevkiinde D-100 Karayolu kenarındaki prefabrik konutların, halktan gelen istek üzerine satışına karar verildiğini söyledi.  Belediye Meclisi`nin aldığı karar uyarınca, konutlardan 404`ünün 750 milyon lira peşin, kalanı da 10 eşit taksitle olmak üzere 1.5 milyar liradan satılacağını ifade eden İnci, "70 konutu da, Turanlar Mahallesi`nde barakalarda yaşayan Romanlara tahsis edeceğiz" dedi.

  Konutlardan 30`unun ise turizm amaçlı olarak kullanılacağını anlatan İnci, bu konutların Salmandere`de ormanlık alana konulacağını kaydetti.  Konutların satışından elde edilecek gelirin belediyeye önemli bir kaynak yaratacağını dile getiren İnci, şunları kaydetti:

  "Konutların satılmasından sonra ayrıca 125 dönümlük bir arazi de belediyemize kalacak. Okul, cami, çamaşırhane ve sosyal tesisleri olduğu gibi bırakacağız. Bu altyapıyı değerlendirip, bu alana 1000 kalıcı konut yapacağız. 3 katlı olacak konutların projesi hazırlandı. En kısa zamanda yaşama geçireceğiz ve ilçedeki konut açığını tamamen gidereceğiz."

  Bayındırlık ve İskan Bakanlığı`nca yaptırılan ve deprem bölgesininilk geçici iskan merkezi olma özelliğini taşıyan prefabrik konutlar, dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından sahiplerine teslim edilmiş, ancak Adapazarı`na uzaklığı nedeniyle ilgi görmemişti. Konutlar, depremzedelerin burada kalmaması üzerine, öğrenci yurdu olarak Sakarya Üniversitesi`ne tahsis edilmişti.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı