Gündem Haberleri

  Prefabrik sakinlerine ‘tahliye’ şoku

  Ergün AYAZ/İZMİT (Kocaeli), (DHA)
  16.08.2006 - 14:39 | Son Güncelleme:

  1999'daki Marmara Depremi'nin ardından depremzedelerin barınmaları amacıyla kurulan ve bir çoğu Kocaeli Valiliğince kaldırılan, şu anda sadece Derince İlçesi’nde gidecek yerleri olmayanların barındığı prefabrikler de boşaltılıyor.

  Dün gece elektrikleri kesilen prefabrik sakinleri, çıkartıldıkları takdirde prefabriklerin bulunduğu alana çadır kuracaklarını söyledi.

  Marmara Depremin’nin ardından, depremzedelerin geçici barınmaları için Kocaeli’de 13 bin civarında prefabrik kuruldu. Kalıcı konutlar yapılınca bunların büyük bir bölümü kaldırıldı. Bir süre kiracı konumunda olanların kaldığı, daha sonra dışardan göçle gelenlerin de yerleştiği prefabrikler zamanla kaldırıldı. Şu anda sadece Derince İlçesi Fatih Mahallesi’nde bulunan 11 prefabrik için de kaldırma kararı alındı. Dün gece elektrikleri kesilen prefabrik sakinlerine ‘Boşaltın’ tebligatı yapıldı.

  “ÇADIR KURACAĞIZ”

  Prefabriklerden atıldıkları takdirde gidecek yerleri olmadığını söyleyen prefabrik sakinlerinden 61 yaşındaki Zekiye Gözübüyük, “Depremden sonra eşim kanserden öldü. 3 çocuğum var. Geçimimi çevreden gelen yardımlarla günlük sağlıyorum. Bazen yiyecek ekmek bulamıyoruz. Buradan çıkartırlarsa çadır kurup oturacağız. Çünki gidecek başka yerimiz yok” dedi.

  Prefabrikten çıkmaları için elektriklerinin kesildiğini söyleyen Semra Alkış da, “Prefabrikler içerisinde çok zor şartlarda yaşıyoruz. Bunun üzerine bir de elektriklerimizi kestiler. Belediye ekipleri Pazartesi gününe kadar müsade etti. Ne yapacağımızı şaşırdık” diye konuştu. İlköğretim 6'ıncı sınıf öğrencisi 12 yaşındaki Kübra Tanyeli de, kitap okumayı çok sevdiğini, ancak elektrikleri kestikleri için artık kitap da okuyamadığını söyledi. Kübra Tanyeli, gidecek yerleri olmadığını belirtti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı