Gündem Haberleri

  Predator formülleri

  Tolga TANIŞ / WASHINGTON
  18.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye, ABD Kongresi’ne takılan Predator tipi insansız hava aracı satışı sonrasında yeni formüller üretiyor. ABD’den 5 insanlı keşif aracı kiraladı. Bir süredir beklenen 3 Süper Cobra helikopterin satın alınması için gerekli mektubu da Washington’a gönderdi. Dün yapılan Savunma Sanayii toplantısında ise terörle mücadale amacıyla ANKA’ların silahlandırılması kararı çıktı.

  TÜRKİYE, Suriye’deki gelişmeler ve PKK ile mücadelede sıcak geçen yaz aylarında ABD’den silah takviyesi yaptı.
  ABD Kongresi’nin muhalefeti nedeniyle, satın almayı planladığı silahlı insansız hava aracı Predator konusunu kasımdaki Amerikan başkanlık seçimlerinin sonrasına erteleyen Türk Hükümeti, ABD Yönetimi’nin onayını gerektirmeyecek bir formülle bir Amerikan şirketinden insanlı keşif uçakları kiraladı. İşlem, hem kiralama olması hem de söz konusu silahların stratejik bir önem içermemesi nedeniyle de Washington ve Ankara arasında diplomatik bir müzakere yürütülmeden halledildi.

  Anlaşma şirketle

   Konuyla ilgili Hürriyet’e bilgi veren Pentagon’a bağlı yabancı silah satışları masası yetkilisi Paul Ebner, “Söz konusu uçaklar, Türkiye ve ABD şirketi arasında doğrudan bir ticari kiralamanın parçasıdır. Bizim birimimizin bu konuya bir dahli olmamıştır” dedi. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın silah satışlarını da kapsayan askeri işlerden sorumlu yetkilisi de, yine Türkiye’nin bu işleminde ABD Dışişleri Bakanlığı’nın bir rolü olmadığını açıkladı.

  Ankara kiraladı

  Washington’daki Türk askeri yetkililerinin de dahil olmadığı kiralama, Ankara üzerinden gerçekleştirildi. Ancak kaynaklar, anlaşmanın, mevcut ABD Yönetimi’nin önümüzdeki dönem İngiltere ve İtalya dışında Türkiye ile de paylaşmayı düşündüğü stratejik insansız hava aracı teknolojisi öncesi ihtiyacı karşılamaya dönük bir işlem olduğunu belirtti.

  KING AIR 350/images/100/0x0/55eaa17cf018fbb8f88c9d73

  ABD yetkilileri Ankara ile anlaşma gereği, Türkiye’ye kiralanan insanlı keşif araçlarının tipini açıklamıyor. Ancak bu uçakların 5 adet King Air 350 olduğu daha önce bildirilmişti. Milli Savunma Bakanlığı’ndan önceki gün yapılan yazılı açıklamada, ABD’den kiralanan 5 insanlı keşif uçağından birinin Türkiye’ye ulaştığı belirtildi. Diğer uçakların ise Ekim sonuna kadar teslim edileceği, teslim alınan ilk uçağın ise deneme uçuşlarını müteakip göreve başlayacağı kaydedildi. Heron’dan hızlı uçan ve silah taşıyan, F-16’lardan yavaş uçan ve vurduğu yeri gören küçük uçaklar, bu 2 hava sistemi arasındaki boşluğu dolduracak. Uçaklardan elde edilecek görüntüler anında Genelkurmay Başkanlığı’na da gönderilecek.  ABD’nin Afganistan’da uzun zamandır keşif amaçlı ve Taliban’la mücadelede kullandığı uçaklar işletme maliyetlerinin düşüklüğü ile dikkat çekiyor. Kara Kuvvetlerine bağlı pilotlar, ABD’ye giderek Amerikan ordusunun da kullandığı Amerikan King Air 350 uçağını denemişlerdi.

  3 bin km menzilli

  Silah taşıyan, uzun süre havada kalabilen ve taşıdığı son sistem kameralarla binlerce kilometreden canlı görüntü aktarabilen bu çift pervaneli uçakların bazı özellikleri şöyle:
  Mürettebat: 1-2 pilot
  Kapasite: 13 kişi
  Uzunluğu: 13.3 metre
  Kanat açıklığı: 16.6 metre

  Boş ağırlık: 3 bin 520 kg
  Taşıdığı ağırlık: 6 bin 804 kg
  Azami sürat: 580 km/saat
  Azami irtifa: 10 bin metre
  Uçuş menzili: Yaklaşık 3 bin km
  İlk uçuş: 27 Ekim 1972
  Birim maliyeti: 5.2-7.5 milyon dolar

  Süper Cobraların mektubu postalandı

  ÖTE yandan Türk Hükümeti, ABD Yönetimi tarafından 28 Ekim 2011’de ABD Kongresi’ne satış bildirimi yapılan üç Süper Cobra helikopter için de iki hafta önce kabul mektubunu imzalayarak Washington’a gönderdi. Üst düzey bir Türk Savunma Bakanlığı yetkilisinin ifadesiyle PKK ile mücadelede Predatorler’den bile daha hayati önem taşıyan, gelişmiş saldırı helikopterlerinin 2011’in sonunda Türkiye’de olması planlanıyordu. Ancak Amerikan bürokrasisindeki geciklemeler nedeniyle, Norfolk’taki bir askeri üste kullanıma hazır bekleyen helikopterler için Türkiye’ye gerekli evrak ancak Mayıs ayında yollandı. Türkiye de inceleme sonrası Temmuz başı satış kabul mektubunu imzalayarak Washington’a gönderdi.
  Türk kaynaklar, Türkiye’nin gerekli ödemeyi yapmasını müteakip helikopterlerin teslim alınacağını belirttiler. Ancak ABD Kongresi’ne yapılan ekipman bildiriminde toplam 111 milyon dolar gözüken maliyet üzerinde halen müzakere yürütüldüğünü söylediler. Önümüzdeki haftalarda da helikopterlerin Türkiye’de olmasının beklendiğini dile getirdiler.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı