Gündem Haberleri

  Pozitif enerji, negatif enerji

  Cüneyt ÜLSEVER
  01.12.2001 - 14:09 | Son Güncelleme:

  Orta yaş grubuna dahil olduğum şu dönemde aradığımın -bulduğumun değil- huzur olduğunu keşfettim.

  Bu arayışımı genellemek, sınamak ve belki de aklımca bazıları için yolu kısaltmak için, bu arayışı son haftalarda bu köşede sizlerle paylaşıyorum.

  Herhalde, benimle aynı arayışı paylaşan yüzlerce insan var ki; her yazıma bir sürü tepki mektubu geliyor.

  Ben de birçoğunuz gibi başta burada değildim. Benim de buraya gelmek için bir sürü ara durakta durmam, soluklanmam; hatta açık konuşalım, kendimi beyhude oyalamam gerekiyordu.

  Ancak yanlış anlaşılmasın; beyhude arayışlar, arayışların sonucu boşa çıktığı için beyhudedir, yoksa mecburidirler; o duraklara uğranmadan katiyen bugünkü noktaya gelinemez.

  * **

  Huzuru arayan serüvende bir sürü ara durak sayabiliyorsunuz. Bizler bu ara durakları ‘‘duygular‘‘ seviyesinde algılıyoruz. Aşkın, hüznün, tevazunun v.b. bizi huzura yaklaştırdığını; hasetin, kibirin ve benzerlerinin de bizi huzurdan uzaklaştırdığını düşünüyoruz.

  * * *

  Düşündüm ki; haftalardır huzura giden veya bizi huzurdan men eden duyguları gelişi güzel sıralıyorum.

  Acaba; bu duyguları kategorize etmek mümkün mü?

  Aynı sonucu veren duyguları bir başlık, ters sonuçlar veren duyguları ise diğer bir başlık altında toplamak mümkün mü?

  Bence cevap, ‘‘evet!‘‘

  * **

  Katiyen bilimsellik iddiası taşımadan; sadece akli seviyede model kurarak; ancak bilimsel metodoloji ile kavradığımız bir kavramı borç alarak; huzuru yakalama sürecinde/çabasında bir yol haritası inşa etme denemesine girmek istiyorum.

  Borç aldığım kavram ‘‘enerji‘‘!

  Evrende ve hatta belki de paralel evrende her şeye ama her şeye hayatiyet kazandıran, varlığı var eden devinim/hareket kaynağı enerji.

  Gelin mistik bir yöntem tutturalım ve her türlü enerjinin bir bütün, yekpare bir enerji kaynağından üretildiğini; her türlü enerjinin o yekpare enerjinin türevi olduğunu düşünelim.

  Hatta Yaradan'ın bizim dışımızda, bizden ari bir varlık değil de bu yekpare enerjinin ana kaynağı, ortak aklı olduğunu varsayalım!

  Her türlü varlığa hayatiyet veren enerjininin bir ana kaynaktan geldiğini, içine girdiği kalıbın görevi sona erdiğinde tekrar ana kaynağa geri döndüğünü hayal edelim.

  * * *

  Diyalektiğin muazzam bir başarı ile formüle ettiği denge teorimini -her türlü varlığın var oluşu ile birlikte kendi sonucunu hazırladığı varsayımını- biz de ana varsayımlarımız arasında kabul edelim.

  Her türlü tezin sadece ve sadece kendi anti-tezi ile birlikte doğduğunu kabullenelim.

  Bu varsayıma göre var eden enerji kadar ve hatta o miktarda yok eden enerjinin de olması gerekir.

  * **

  Var eden, besleyen, yoğaltan, çoğaltan enerjiye pozitif enerji; pozitif enerjinin yarattıklarının ilahi denge açısından sonunda yok edilmesi için de, onunla aynı anda var olan ve tek amacı yok etmek, azaltmak, harcamak, bitirmek olan enerjiye de negatif enerji adını verelim.

  Hatta kavramsallaşmayı kolaylaştırmak için; Yaradan pozitif enerjinin, Şeytan da negatif enerjinin kaynağı olsun.

  * **

  İşte ana tez;

  Bu kurama göre hayat mücadelesi bilinçli/bilinçsiz, planlı/tesadüfi negatif enerjiden kaçma, pozitif enerjiye kucak açma çabasıdır.

  Gelecek haftalarda devam edeceğim ve anlaşılan bir süre bu kuramın etrafında dolaşacağım.


  e-posta: culsever@hurriyet.com.tr faks: 212 677 06 93
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı