Gündem Haberleri

  Pozitif düşünce sistematiği

  Cüneyt ÜLSEVER
  29.12.2001 - 15:54 | Son Güncelleme:

  Huzur üzerine hazırladığım yazı serisini bugün bitiriyorum.

  Bundan önceki yazılarımda:

  İnsan için süreli dengenin ancak huzur ile sağlanacağını; bu çaba için varlığın kaynağı enerjiye dayanmak gerektiğini; enerjinin esasında bir bütün olduğunu-ortak akıl; ancak enerjnin de doğanın muhteşem diyalektik dengesi içinde yaratan- pozitif enerji ve yok eden- negatif enerji olarak ikiye ayrıldığına dayanan bir model kurmuştum.

  Sırf modeli kavramayı kolaylaştırması için; isteyen tarafından; negatif enerjiye şeytan; pozitif enerjiye de Yaradan denebileceğini de kaydetmiştim.

  * * *

  Enerji, varlığın vücudunda iki şekilde kendini gösteriyor.

  1) Beslenme, hazım etme, faydalı besinleri sentezleme, nefes alarak oksijen kazanma v.b. gibi biyolojik olgular sayesinde; mekanik vücudun adeta benzinini sağlayarak vücudu fiziken hareket ettiriyor.

  2) Düşünce sistematiği üreterek; varlığın düşünmesini, düşünceyi sentezlemesini, doğanın sırlarınının farkına vararak keşif yapmasını sağlıyor. Ayrıca 5 duyu ile kavrayamadığımız, bunun için de belki de fizik evren dışında var olan paralel evren hakkında sezgiler elde etmemizi temin ediyor. Bu sezgiler sayesindedir ki, beynimizde bir sentez yapmadan, aşk, sevgi, nefret, huşa erme, tüylerin ürpermesi, sanki bazı şeyler malum olması v.b. gibi 'akıl dışı' edinimlere sahip oluyoruz.

  * * *

  İşte ben düşünce sistematiğine yönelik olarak; enerji kaynağının pozitif veya negatif etkiler yaptığını; insanın isterse düşünce sistematiğini pozitif veya negatif enerji ile yönlendirebileceğini düşünüyorum.

  Yaratan, olumlu katkıda bulunan pozitif enerijiyi yakalayabilmenin en önemli kuralı da içinde yaşadığımız evrenin bütünlüğünü kavramak.

  Maalesef; ele aldığımız meseleleri tekil olarak-diğer benzer meselelerden bağımsız-irdeleyen bilimsel metodoloji burada yeterli olamıyor.

  İşin içine sezgileri katmadan; nasıl oluyor da bir tohumdan bir ağaç oluştuğunu, birbirinden bağımsız bitkilerin aynı anda açtığını, kısacası evrenin nasıl bir bütünsellik içinde hareket ettiğini çözemiyoruz.

  Huzuru yakalayabilmenin ön şartı bu bütünselliğin, belki de sezgilerin yardımı ile, yakalanmasına bağlı.

  Bütünselliği yaratan pozitif enerjiye doğru koşacağız, negatif enerjiden mümkün mertebe kaçacağız ama; yine de bileceğiz ki, bütünselliği yaratan pozitif enerji kadar, onu yok eden negatif enerji de aynı bütünün parçası.

  Bütünselliği fark eder, onun içindeki pozitif-yaratıcı enerjiye doğru yönlenirsek; negatif-yok edici enerjiden mümkün mertebe uzak duracak, ancak en önemlisi onu varlığını fark edecek ve hatta kabulleneceğiz.

  * * *

  O zaman huzur; negatif enerjinin hükmünü eninde sonunda icra edeceği bir evrende; aradaki süreyi mümkün olduğu kadar pozitif enerjiyi kucaklayarak geçirme gayreti olacaktır.

  Önerim:

  1) Eninde sonunda negatif enerjinin hükmünü icra edeceği bilinci ile birlikte,

  2) Aradaki süreyi pozitif enerjiye yönelerek geçirmektir.

  * * *

  Peki pozitif enerjiyi nasıl yakalayacağız?

  Sakın benim becerdiğimi sanmayın.

  Ben sadece bir bilinçten ve bu uğurda gösterilecek gayretten bahsediyorum.

  * * *

  İlk teklifim; içinize kötü duygular veren her şeyden ama her şeyden uzak durmaktır. Önemle insanlardan!

  Tersine; içimize güzel duygular veren her şeye ise mümkün olduğunca yakın durmaktır. Önemle insanlara!

  Duygular nasıl ayırt edilecek?

  Sadece sezgilerinizi dinleyin !

  * * *

  Olumlu, yapıcı olan eylemlere tekzif olun. Üretmek, başkalarına yardım etmek, sevmek, paylaşmak, her şart altında tevazu göstermek v.b.

  Olumsuz eylemlerden kaçının: Beleşçilik, tek bencilik, sevgisizlik, kibir, art niyetli olmak v.b.

  Göreceksiniz ki; genel kanının aksine; 'başkalarından alma gayreti' negatif duygular, 'başkalarına verme gayreti' ise pozitif duygular yaratacaktır.

  * * *

  Başlangıç noktanız ise 'bütünü düşünme gayreti' olsun.

  Mesela; bir yavru kedinin nasıl oluyor da huyu suyu ile yetişkin kedi olarak geliştiğini düşünerek ve izleyerek başlayabilirsiniz.

  * * *

  Herkese pozitif düşünce ağırlıklı hayırlı yıllar diliyorum!


  e-posta: culsever@hurriyet.com.tr fax: 212 677 06 93
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı