Gündem Haberleri

  Poyrazköy’de beraat istemi

  Aziz ÖZEN/İSTANBUL
  18.09.2015 - 20:59 | Son Güncelleme:

  ‘KAFES eylem planı’, ‘Amirallere suikast’, ‘Gölcük belgeleri’, ‘Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ve Çağdaş Eğitim Vakfı (ÇEV) yöneticileri hakkındaki iddialara’ ilişkin dosyaların birleştirildiği 84 sanıklı, ‘Poyrazköy’de ele geçirilen mühimmat’ davasında savcı tüm sanıklar hakkında beraat istedi.

  2 Ekim’deki karar duruşması öncesi, davanın görüldüğü Anadolu Adalet Sarayı 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ne, UYAP üzerinden 19 sayfalık mütalaasını gönderen Cumhuriyet Savcısı Sezai Öztürk, aralarında emekli Binbaşı Levent Bektaş, Çağdaş Eğitim Vakfı eski başkanı Gülseven Yaşer ve emekli Tuğamiral Şafak Yürekli’nin de bulunduğu 83 sanık hakkında, “Ergenekon silahlı terör örgütü üyesi olmak”, “Cebir ve şiddet kullanarak yürütme organını ortadan kaldırmaya, kısmen veya tamamen görevlerini yapmasını engellemeye teşebbüs” gibi çok sayıda iddiayla dava açıldığını, ancak sanıkların bu suçları işlediklerinin sabit olmadığı ve eylemlerinin kanunda suç olarak tanımlanmamış olduğu gerekçesiyle tümüne beraat istedi.
  Mütalaada, dava sürerken hayatını kaybeden sanıklardan eski SAT Komandosu Deniz Kıdemli Başçavuş Saadettin Doğan hakkındaki kamu davasının düşmesine ilişkin talep de yer aldı.


  SAHTECİLİKLERE SUÇ DUYURUSU

  Savcı, soruşturma başlangıcına esas olan ihbar mektubunun inandırıcılığının bulunmadığını belirtti. Bilirkişi raporlarında, ÇYDD kurucusu Türkan Saylan’a yönelik suçlamaların yer aldığı belgelerin harddiske sonradan yüklendiği ortaya çıkmıştı. Savcı sahte delil üretenler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulmasını da talep etti.

  Son Dakika Haberler

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı