Gündem Haberleri

  Powell Türkiye'den ayrıldı

  Hürriyet Haber
  05.12.2001 - 12:59 | Son Güncelleme:

  ABD Dışişleri Bakanı Powell, Ankara'daki temaslarını tamamlayarak Türkiye'den ayrıldı. Cumhurbaşkanı Sezer ve Başbakan Ecevit'le görüşen Powell, Türkiye'nin endişelerini dinlediğini ancak ABD'nin, Irak'a müdahale konusunda henüz bir karar almadığını kaydetti.

  ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, Türkiye ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Ecevit ve Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile görüştü.

  Powell, Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Sezer'le yaptığı son görüşmenin ardından Dışişleri Bakanı Cem ile ortak bin basın toplantısı düzenledi.

  Powell, ``Irak konusunda Türkiye`den beklentileriniz nedir?`` sorusu üzerine, bu konunun büyük tehlike yarattığını, ancak henüz bu konunun masaya yatırılmadığını kaydetti. Terörizmle mücadele kampanyasındaki bir sonraki aşamanın ne olacağı konusunun da netleşmediğini söyleyen Powell, ``Türkiye`den talebimiz olmadı`` dedi. 

  Bakanlık çıkışında İsmail Cem ile basın toplantısı düzenleyen ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, Türkiye’ye terör ile mücadelelerinde verdiği destekten ötürü teşekkür etti ve Türkiye’nin iyi bir müttefikleri olduğunu ve her alanda desteklediklerini ve desteklemeye devam edeceklerini bildirdi.  

  AGSP OLUMLU,  KIBRIS UZUN BİR SÜRECİN BAŞLANGICI

  Powell - Cem ile görüşmelerinde AGSP konusunun ilerleme kaydedildiğine işaret etti. Ve Yunan tarafının da konuyu hala müzakere ettiğini ancak Yunanistan'ın da olumlu yaklaşacağını tahmin ettiğini söyledi. Powell konuşmaları sırasında Kıbrıs'taki olumlu gelişmelerle birlikte iki liderin yiyeceği akşam yemeğinin konuşulduğu ve bunun uzun bir sürecin başlangıcı olarak görülüdüğünü vurguladı.

  TÜRKİYE’NİN ORTADOĞU’DA DESTEĞİ OLABİLİR

  ABD Dışişleri Bakanı, basın mensuplarının, Türkiye’nin Ortadoğu'daki gerginliğin bir rolü olabilir mi?sorusu üzerine,Türkiye Cumhurbaşkanı’nın ve Başbakanı’nın dün Ortadoğu’da bulunan liderler ile görüşmelerde bulunmuş olmasına dikkati çekerek ‘Türkiye bu bölgedeki sorunların ve yaşanan sıkıntıların çözümünde rol oynayacak bir ülkedir, tabii desteği olabilir’ diye cevaplandırdı.

  EKONOMİK REFORMLARA DEVAM

  Dışişleri Bakanı Colin Powell ,Türkiye’nin IMF'ten yeni bir destek aldığına dikkat çekerek bunun önemini vurguladı. Ancak, Türkiye’nin ekonomik açıdan hala yapması gereklerin olduğunu söyleyen Powell, reformların devam etmesi gerektiğini söyledi. Konuk bakan, görüşmelerinde Türkiye’ye uygulanan Tekstil kotalarının da ele alındığını ve kotaların kaldırılması yönündeki Türkiye’nin talebini ABD’de yetkililere ileteceğini bsöyledi.

  CEM: IRAK'A YÖNELİK ENDİŞELERİ ANLATTIK

  Cem, Powell ile Orta Asya, Kafkasya'daki işbirliği, Gürcistan'daki durum, Avrasya'daki enerji kaynakları ve Ortadoğu sorunlarını ele aldıklarını belirtti.

  Irak konusunda Türkiye tarafının endişelerini dile getirdiğini belirten Cem, Irak'ın BM kararlarına uymasını Türkiye'nin istediğini ABD tarafına ilettiklerini söyledi.

  Powell'ın Başbakan Ecevit ve Cumhurbaşkanı Sezer ile yaptığı görüşmelerde önemli konuların ele alındığı belirten Cem, ABD ile Türkiye'nin ortak kaygıları olduğunu ve çok önemli bazı konular ABD açısından da bakıldığında önemli olduğunu söyledi. Cem, Türkiye'nin tarihi ve coğrafi konumu nedeniyle ABD'nin ilgilendiği bölgelerde aynı kaygıları duyduğunu belirtti.

  CEM'İN AÇIKLAMALARI

  Dışişleri Bakanı İsmail Cem, basın toplantısına başlarken meslektaşı Colin Powell'a tekrar hoşgeldiniz diyerek selamladı. İsmail Cem, konuşmasına Powell ile bu sabah ki buluşmalarında pek çok konunun ele aldındığını belirtti.

  İLİŞKİLER MÜKEMMEL

  İsmail Cem basın toplantısına, Türkiye'nin daha önceki ABD yönetiminde olduğu gibi şu an ki ilişkilerinin mükümmel olduğuna dikkati çekerek ve ilişkilerin daha iyi olması yönündede devam ettiğini söyleyerek başladı.

  İsmail Cem, sabah ki toplantıda çok önemli bazı ana konular ele alındığını söyleyerek,ABD açısından bakıldığından görülüyor ki Türkiye'nin tarihi ve Coğrafyası açısından çok önemli bir konumda olduğuna dikkati çekti.Cem Türkiye’nin bulunduğu Coğrafya itibari ile ABD’nin, Balkanlar'da, Kafkaslar'da, Ortadoğu'da , Avrupa'da önemli çıkarları olduğune işaret etti.   

  TERÖRLE MÜCADELEDE TAM DESTEK

  Cem, 11 Eylül saldırıları ile ABD'lilerin büyük bir trajedi ile karşı karşıya kaldığını söyleyerek devam ettiği knuşmasında Türkiye’nin terör ile mücadele konusunda ABD’ye tam destek verdiğini belirtti.Cem ‘Bu terörizm mücadelesinde ABD'nin yanındayız. Bu mücadelede inanıyoruz ki zaferle çıkılacaktır. Umuyoruz ki ki terörün dini, dili , coğrafyası yoktur, Bu kapsamda her ülkeyi 1373 sayılı karar konusunda ABD'ye destek vermeyi sürdürüyoruz.’ dedi.

  IRAK BM KARARLARINA UYMALIDIR

  İsmail Cem, toplantının ana konusu olması beklenen ve bütün gözlerin çevrili olduğu Irak konusu da iki bakanın konuştuğunu belirtti.Cem Şöyle devam etti ‘Sayın Bakan ile Irak'ı da konuştuk. Bizim bakış açımız Irak’ın BM kararlarına bütünüyle uyması gerektiği yönündedir. Bu konu ile ilgili olarak İkili ilişkilerimizde ele aldık.’ 

  TERÖRİZM’İN COĞRAFYASI OLMAZ

  İsmail Cem basın mensuplarının terörizm ile ilgili sorularına da Cem, ‘Türkiye Hükümeti’nin prensipler çercevesinde hareket etmektedir ki bunlar da bilinmektedir. Biz terörizmi tartıştığımız zaman bunun bir Coğrafyası olmadığından söz etmiştik. Teröristlerin Ortadoğu'da ve Batı Avrupa'da olmadığına her yerde olabileceğine işaret etmiştik. Terörizm ile mücadele etmekten kaçınan ülkeler var mı ? Buna bakılıcak.' dedi.  Irak konusundaki soruları cevaplayan Cem,biz terörizme karşıyız ancak iddialar üzerinden bir harekette ya da açıklama da bulunmak istemiyoruz.’dedi.

  AFANİSTAN İLE İLGİLİ OLUMLU GELİŞMELER

  Afganistan ile ilgili olarak bazı iyi haberler geldiğine işaret eden Cem, Afgan yöneticilerin bir yönetim üzerinde anlaşmış olmalarını sevindirici bir gelişme olarak gördüğünü ve bu ülke ile Türkiye'nin tarihi bağları var olduğunu vurguladı. Bu yüzden Türkiye’nin Afganistan ile ilgili olarak işbirliğini geliştirmek istediğini vurguladı.

  EKONOMİK DESTEK İÇİN TEŞEKKÜR; TEKSTİL İÇİN DESTEK TALEBİ

  İsmail Cem, Colin Powell Bakan aracılığı ile ABD hükümetine bize ekonomik destek verdiği için teşekkür ettiğini belirtti. Bunların arasında IMF’nin de var olduğuna dikkati çekti. İlişkiler daha da yukarı çekilmeli. Türkiye ve ABD serbestçe mallarını ihrac edebilmelidirler ve bu durum Türkiye'nin ekonomik alanda hareketlerini kısıtlamaktadır.

  KIBRIS’TA LİDERLERE DESTEK

  İsmail Cem ve Colin Powell görüşmesinde Kıbrıs meselesi de konuşuldu. Olumlu yönde esen havanın devam etmesi için iki tarafın liderlerine de destek verilmesi kararı çıktı. Cem ‘Sayın Bakan'a son Kıbrıs'taki gelişmelerde ele alındı. Her iki lidere de destek verilmesi karara bağlandı.’ diyerekColin Powell'a tekrar teşekkür etti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı