GeriGündem Powell: İran'a karşı acil bir eylem gerekli
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Powell: İran'a karşı acil bir eylem gerekli

ABD'nin eski dışişleri bakanı Colin Powell, İran'a karşı acil bir eylemin gerekli olduğunu düşündüğünü söyledi.

İngiliz The Sun gazetesine verdiği demeçte, İran'ın nükleer programını “potansiyel olarak çok tehlikeli” diye nitelendiren Powell, “İran'ın durumu potansiyel olarak çok tehlikeli. Son 18 ayda İran'ın tutumu ne açık ne de samimi” ifadesini kullandı. İran dosyasının BM Güvenlik Konseyi'ne taşınmasını savunan Powell, ”Lakırdıyla 2 sene daha geçiremeyiz. Dosyayı BM Güvenlik Konseyi'ne götürmeyi düşünmek 2 sene aldı ve hala da dosya oraya gitmiş değil. Bu iki ya da üç yıl önce yapılsaydı şu anda daha iyi bir konumda olurduk. Uluslararası toplum o zaman bunu yapmaya hazır değildi, şimdi hazır” dedi.

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın “İsrail'in haritadan silinmesine” ilişkin sözlerini hatırlatan Powell, İsrail karşıtı bu sözlerin “ciddi endişe yarattığını” da ifade etti. Powell, BBC televizyonundaki demecinde de “Tahran'ın niyetlerinin tamamıyla barışçı olduğunu söylemesine karşın, İran İslam Cumhuriyeti'nin nükleer silah geliştirme yolunda gittiği çok açıktır. Nükleer silah peşinde olmadıklarını dünyaya kanıtlamadılar” görüşünü dile getirdi.

Konunun BM Güvenlik Konseyi'ne taşınmasına ilişkin olarak bunun ”doğru ve uygun” olduğu yorumunda bulunan Powell, askeri bir eylemin ise “tamamen dışlanamayacak olmasına rağmen şu anda bir seçenek olmadığını” ifade etti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle