Gündem Haberleri

  Postal ırkçılığından kravat ırkçılığına

  Ali DAĞLAR
  13.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Almanya’nın en saygın göçmen derneği Almanya Türk Toplumu’nun 7 yıldır genel başkanı olan Kenan Kolat, “Almanya’da kurumsal ırkçılık yükseliyor” başlıklı bir deklarasyon yayınlayarak bomba etkisi yarattı.

  Geçen yıl iki Nazi’nin intiharıyla çözülen ve Alman derin devleti tartışmalarına neden olan dönerci cinayetleriyle ilgili 40 bin sayfalık rapora ulaşan tek Türk olan Kolat, “Postal ırkçılığından kravat ırkçılığına geçiş var” diye konuştu.

  Eşi Dilek Kolat Berlin Eyaleti Uyum Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı olan Kenan Kolat, “Almanya Türk Toplumu 1995’te kuruldu. Eski Batı Almanya olarak bilinen 11 eyalette örgütlüyüz. Derneğimizin birinci amacı, içinde yaşadığı toplumda eşit hedeflere ulaşmak. İkinci hedef ise ırkçılığa karşı mücadele etmek. Üçüncüsü de Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecini desteklemek. Almanya’da ırkçı taban eskiden toplumun alt tabakalarındayken, orta ve üst tabakalarına yerleşti. Onun için ‘postal ırkçılığından, kravat ırkçılığına geçiş’ diyorum.  Irkçı artık sokakta iki tane Nazi kılıklı, postallı adam değil, kravatlı, beyaz yakalılar” diye konuştu.

  Kolat, dönerci cinayetlerinin geç aydınlanmasında istihbarat örgütlerinin birbiriyle bilgiyi paylaşmamasının etkili olduğunu savundu.

  RÖPORTAJIN TAM METNİ

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı