Gündem Haberleri

  POS cihazıyla tefecilik

  Ali GÜNDOĞAN / MARMARİS (Muğla), (DHA)
  25.05.2011 - 23:07 | Son Güncelleme:

  Muğla’nın Marmaris İlçesi ile Konya’da kurdukları finans ve danışmanlık şirketi aracılığıyla (Oasis) pos cihazıyla tefecilik yaptıkları ileri sürülen 5 kişi gözaltına alındı.

  Konya’da yakalanıp, Marmaris’e getirilen 5 zanlı ile 60 mağdurun polisteki sorguları sürüyor.

  Marmaris Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Grup Amirliği ekipleri, ilçede tefecilik yaptıkları ileri sürülen A.K.’yi (38), iki ay süreyle takibe aldı. Takibin ardından A.K.’nin Konya’daki yakınları A.T.T. (41), N.T. (21), E.T. (38) ve H.H.K. (32) ile irtibat halinde olduğu belirlenip, Konya polisi ile irtibata geçildi. A.K.’nin Konya’ya gittiğinin belirlenmesi üzerine, dün zanlılara yönelik ’Danışman Tefeciler’ adı verilen bir operasyon düzenlendi. Yapılan operasyonda 5 zanlı gözaltına alınırken, zanlıların ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda başkalarına ait 13 kredi kartı, 11 pos cihazı, 9 bilgisayar, 2 hafıza kartı, 18 tahsilat makbuzu, çok sayıda slip ve fatura, başkaları adına düzenlenmiş 6 vekaletname ve imza sirküleri ile çok sayıda hesap defteri ele geçirildi.

  Gözaltına alınarak Marmaris’e getirilen zanlıların sorgularında, A.K.’nin Konya ve Marmaris’te kurduğu finans ve danışmanlık şirketi aracılığıyla, "Borcunuz mu var? Kredi kartı borcunuzu ödeyemiyor musunuz? Gelin birlikte çözelim" yazılı el broşürleri dağıttığı kişileri yardımcı olma bahanesiyle tefecilik yaparak dolandırdıkları ortaya çıktı. Zanlıların, kredi ve finans kurumlarından kredi alamayan, acil nakit ihtiyacı duyan, yasal prosedürlerle uğraşmak istemeyenlere yüksek faizle para vererek, borçlandırdığı, çete lideri A.K.’nin çeşitli bankalardan aldığı çok sayıda pos cihazı ile mağdurları kredi kartları ile komisyon kesmek suretiyle nakit ihtiyacını karşıladığı ancak borçlarının daha da artmasını sağlayarak tefecilik yaptıkları da anlaşıldı. Ayrıca, zanlıların, 60 mağdura ait kredi kartı ile 4 milyon 59 bin 767 lira nakit çekim işlemi yaptıkları da tespit edildi.

  Gözaltına alınan beş zanlı ile 60 mağdurun Emniyet Müdürlüğü’ndeki sorgularının devam ettiği bildirildi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı