GeriGündem Portekiz vadesi gelen borcu için endişelenmiyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Portekiz vadesi gelen borcu için endişelenmiyor

Portekiz vadesi gelen borcu için endişelenmiyor
refid:14555612 ilişkili resim dosyası

Portekiz, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's'tan (S&P) gelen not indirimini sonrasında, vadesi Mayıs da dolacak olan 5 milyar euroluk borcunun ödemesinde sorun yaşamayacağını açıkladı.

Portekiz Hazine Bakanı Carlos Pina, S&P'nin ülkenin kredi notunu iki kademe indirerek 'A+' seviyesinden 'A-'ye çekmesinin ardınan Reuters ile yaptığı söyleşide, "Borç geri ödemesinin sorun yaşanmadan gerçekleşeceği konusunda garanti verebiliriz" dedi.

Ülkenin, vadesi 20 Mayıs'ta dolan 5 milyar euro tutarında borç geri ödemesi bulunurken, bu tarihten bir gün önce de başka borç sorunu yaşayan Yunanistan'ın 8.5 milyar euroluk yeniden finansman kaynağı bulması gerekiyor.

2010 İÇİN 11-13 MİLYAR EURO GEREKİYOR
Bu senenin başından beri 9 milyar euroluk tahvil ihracı gerçekleştiren Portekiz'in, bu yıl için hâlâ 11 milyar euro ile 13 milyar euroluk yeni ihraç yapması gerekiyor.

Pina, "2010 yılı finansman programı şimdiye kadar normal şekilde gerçekleştirildi ve bu durum önümüzdeki dönemde de, piyasa koşullarında görülen değişikliklere göre ayarlamalar yapmak suretiyle aynı şekilde devam edecek" dedi.

Pina, 10 yıl vadeli gösterge Alman tahvilleriyle, 10 yıl vadeli Portekiz tahvilleri arasındaki getiri farkının (spread) 308 baz ile euro birliğinin kuruluşundan beri gördüğü en yüksek seviyeye çıkmasının, Yunanistan'dan kaynaklanan endişelerin etkisiyle gerçekleştiğini de söyledi.

Pina bununla birlikte, "Portekiz hükümetinin kamu borcu konusunda güven vermek için gerekli tüm önlemleri uygulamaya koyacağız" ifadelerini de kullandı.

Portekiz Maliye Bakanı, geçen sene yüzde 9.4 olan bütçe açığının gayri safi yurtiçi hasılaya (GSYİH) oranını, 2013 yılına kadar yüzde 3'ün altına düşürme hedefinin, Portekiz'in piyasalar tarafından diğer ülkelerden ayrı tutulmasına katkı sağlayacağını da belirtti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle