Gündem Haberleri

  Pompalılar toplanacak

  Hürriyet Haber
  06.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Önceki dönem kadük olan ‘‘pompalı tüfek yasa tasarısı’’ yeniden gündemde. Tasarı, pompalı tüfeklerin av amaçlı bile taşınmasını yasaklıyor. Ayrıca, bedeli ödenmek koşuluyla pompalıların toplatılması için Bakanlar Kurulu'na yetki veriliyor.

  Milli Güvenlik Kurulu'nun tavsiyesi doğrultusunda geçen dönem hazırlanan ancak kadük olan ‘Pompalı Tüfek Yasa Tasarısı’ yeniden Meclis'e sunuldu. Tasarı ile pompalı tüfeklerin avda kullanılması ve taşınması yasaklanırken, bedeli ödenmek koşuluyla toplatılması için Bakanlar Kurulu'na yetki veriliyor. Genelkurmay Başkanı Orgeneral

  Hüseyin Kıvrıkoğlu'nun yasanın öncelikle çıkarılmasını istediği belirtiliyor.

  Başbakan Bülent Ecevit imzasıya yenilenen 87 yasa tasarısı arasında bulunan tasarıyla, av tezkereleri ‘yivsiz tüfek ruhsatı’na dönüştürülüyor. Bu ruhsat, av tüfeklerine meskende ve işyerinde bulundurma, meskun mahal dışında ise av amacıyla taşıma yetkisi tanıyacak. Ancak ‘yivsiz tüfek ruhsatnamasi’, haznesi veya şarjörü ikiden fazla fişek alan otomatik ve pompalı yivsiz tüfekler için sadece meskende ve işyerinde bulundurma yetkisi verecek. Av amacıyla dahi olsa pompalı tüfek taşınamayacak.

  ‘Avda ve sporda kullanılan tüfekler, nişan tabancaları ve av bıçaklarının yapımı, alımı, satımı ve bulundurulmasına dair yasa tasarısı’, Bakanlar Kurulu'na ayrıca, ‘asayiş ve kamu düzenini bozucu nitelik kazanması halinde’ bedeli ödenmek koşuluyla pompalı tüfekleri toplama yetkisi de tanıyor.

  Tasarı, yasanın yürürlüğe gireceği tarihten itibaren 60 gün içinde tüfeklerini mülki makamlara teslim edenlere talepleri halinde yivsiz tüfek ruhsatı verilmesini ve bu kişiler hakkında takibat yapılmamasını öngörüyor.

  SALDIRI SİLAHLARI

  Tasarının gerekçesinde, pompalı tüfekler ‘saldırı silahı’ olarak nitelendirilirken, namlusunun kısa olması, dipçiklerinin kolay sökülüp takılması nedeniyle kolay taşınabildiği, özel fişekleriyle büyük tahrip gücüne sahip olduğu belirtiliyor.  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı