GeriGündem Polonya Varşova Paktı'nın sırlarını açıklıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Polonya Varşova Paktı'nın sırlarını açıklıyor

Polonya, 1991'de ortadan kalkan Sovyet Bloku'nun askeri ittifakı Varşova Paktı'nın gizli arşivinin yüzde 90'ından fazlasını kamuoyuna açıklayacağını bildirdi.

Polonya Savunma Bakanı Radoslaw Sikorski gazetecilere yaptığı açıklamada, Varşova Paktı'nın belgelerinin yüzde 90'ından fazlasının üzerindeki savunma gizliliğinin kaldırılacağını söyledi. Polonya'da toplam 1445 belge bulunduğunu, bunların 441'inin gizli olmadığını ve 881 belgedeki gizliliğin de bugün kaldırılacağını belirten Sikorski, geriye kalan 123 belgenin kamuoyuna açıklanması olasılığı konusunda da bir uzman grubundan tavsiye istenmesine karar verildiğini kaydetti.

Polonyalı bakan, bu konudaki raporun hafta sonuna kadar hazır olacağını söyledi. Polonya Ulusal Kayıt Enstitüsü'nde kamuoyunun bilgisine açılan belgelerde, özellikle komünist dönemde işlenen suçlar yer alıyor. Tarihçilere göre, bu belgelerin incelenmesi öncelikle Varşova Paktı'nın 1968'de Çekoslovakya'ya müdahalesiyle 1981'de Polonya'da sıkıyönetim ilan etmesine ışık tutabilir.

Polonya'nın başkentinde 1955'te kurulan Varşova Paktı, Moskova'nın şemsiyesi altında eski SSCB'nin uydu devletleri, Polonya, Macaristan, Çekoslovakya, Doğu Almanya, Romanya ve Bulgaristan'ı kapsıyordu. Komünizmin ve Sovyetler Birliği'nin çöküşünden sonra 1991'de lağvedilmişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle