Gündem Haberleri

  Polonya’da 'Müslümanlar Hıristiyanları kesecek' afişleri

  VARŞOVA (A.A)
  27.02.2006 - 13:00 | Son Güncelleme:

  Polonya'nın Poznan kentinde tramvaylara “21. yüzyılda Müslümanların elinden can veren Hıristiyanları” gösteren afişler asıldı.

  Aziz Benediktus adlı vakfın başkanı Boguslaw Kiernicki, “21. yüzyılın Şehitleri” afişlerini, inançlarından ötürü ıstırap çeken Hıristiyanlarla dayanışma amacıyla bastırdıklarını ve tramvaylara astıklarını söyledi. “Polonya'daki Hıristiyanların durumu iyi, ama bu başka ülkelerde geçerli değil” diyen vakıf başkanı, hazırladıkları 300'e yakın afişte özellikle Pakistan, Türkiye, Mısır ve Endonezya'da son yıllarda öldürülen Hıristiyanların resimlerinin basılı olduğunu söyledi.

  Afişlerin, “Hıristiyanlık yolunu” tasvir ettiğini söyleyen vakıf başkanı, bütün Polonyalı Hıristiyan müminleri 3 Mart cuma günü Poznan şehir meydanında toplanarak “modern şehitler” için dua etmeye davet etti. Vakıf, aynı afişleri Varşova'da toplu taşıma araçlarına da asmak istedi, ancak yöneticiler bunu kabul etmedi.

  Polonyalı Müslümanlar Derneği, bu girişimi kınadı. Dernek yöneticisi Jozef Konopacki, İslam aleminin karikatürler nedeniyle allak bullak olduğu bir dönemde böyle girişimde bulunulmasını ”kışkırtıcılık” olarak değerlendirdi.
  Afişleri internet sitelerinde yayımlayan vakfın yöneticileri ise bunun karikatür kriziyle ilgisi olmadığını iddia ediyor.
  38 milyon nüfuslu Polonya'da halkın yüzde 90'ı Hıristiyan. Müslümanların sayısı ise 30 bin dolayında tahmin ediliyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı