Gündem Haberleri

  Polisten vefa borcu

  Hürriyet Haber
  14.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Van'da talihsiz bir kaza yaşanmıştı 10 ay önce... Bir polis otosu, 17 yaşındaki Yıldız Göç'e çarparak ölümüne neden olmuştu. Van Emniyet Müdürlüğü personeli, bu üzücü olaydan sonra Yıldız'ın ailesine vefa borcu olarak bir ev yaptırdı. Evin anahtarını ve tapusunu Emniyet Müdürü Ömer Sağırkaya, Halit Göç'e törenle teslim etti.

  Van'da 10 ay önce polis otomobilinin çarpması sonucu ölen 17 yaşındaki Yıldız Göç'ün ailesine, Emniyet Müdürlüğü personeli, vefa borcunu ev yaptırarak ödedi. Emniyet Müdürü Ömer Sağırkaya, evin tapu ve anahtarını düzenlenen törenle kazada ölen genç kızın babası Halit Göç'e teslim etti.

  Bitlis'in Tatvan İlçesi'nden 2 yıl önce Van'a göç eden 46 yaşındaki Halit Göç'ün 7 çocuğundan Yıldız, geçen yıl haziran ayında çalıştığı işyerinden evine dönerken polis otomobilinin çarpması sonucu ölmüştü. Kazayı yapan polisten şikâyetçi olmayan dar gelirli aileye, Sağırkaya anlamlı bir jest yaparak, polislerin bağışı ve vatandaşların da katkılarıyla alınan 600 metrekarelik arsa üzerinde 2 milyar lira harcayarak tek katlı ev yaptırdı. Evin beyaz eşyası da bağışlarla tamamlandı.

  Evin tapu ve anatar teslimi için Akköprü Mahallesi'nde düzenlenen törene Vali Yardımcısı Necmettin Kalkan, İl Jandarma Komutanı Albay Halil İbrahim Tüysüz, Emniyet Müdürü Ömer Sağırkaya, polisler ve vatandaşlar da katıldı.

  Üzücü kazadan sonra Halit Göç'ün bir erkek çocuğunun dünyaya geldiğini ve adını Mustafa Kemal koyduklarını da kaydeden Sağırkaya, bunun kendileri için en büyük hediye olduğunu sözlerine ekledi. İşsiz Halit Göç ise polisin bu jesti karşısında çok duygulandığını söyledi.

  Demirel: Hiçbir şekilde meşru sınırların dışına çıkmayın

  Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel,polisin yetkilerini kullanırken, yasalar çerçevesinde kalmaya özen göstermesi gerektiğini vurgularken, ‘‘Polisimiz, hiçbir şekilde meşru sınırların dışına çıkmamalıdır’’ dedi.

  Polis Haftası nedeniyle yayınladığı mesajda, Türkiye Cumhuriyeti'nin çağdaş bir hukuk devleti olduğunu kaydeden Demirel, ‘‘Çağdaş hukuk devleti, tüm vatandaşları eşit haklara sahip olan, temel hak ve hürriyetleri kanun hakimiyetine ve hukukun üstünlüğüne dayalı bir kamu düzeni içerisinde Anayasa ile teminat altına alan devlettir’’ dedi. Demokratik hukuk devletinin öncelikli görevinin huzur ve güven ortamının sağlanması ile vatandaşların can ve mal güvenliğinin korunması oldağunu belirten Demirel, bu görevin Emniyet Teşkilatı'nın sorumluluğunda olduğunu kaydetti. Emniyet Teşkilatı'nın Anayasa ve yasalardan aldığı yetki ve halkın güvenine dayanarak görevini en iyi şekilde yaptığını söyleyen Demirel, ‘‘Türk polisi, büyük Atatürk'ün ifadesiyle ‘Cumhuriyet'in ve kanunların düşmanlarına karşı bir kalkan'dır’’ diye ekledi.

  Başbakan Mesut Yılmaz da mesajında, Türkiye’nin kabul ettiği İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nde yer alan ‘‘yaşamak, hürriyet ve kişinin can ve mal emniyeti’’ gibi hakların her insanın temel hakkı olduğunu hatırlatarak, şöyle dedi: ‘‘Bu haklar demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan ülkemizde Anayasa'nın güvencesi altındadır. Devletin temel amaç ve görevleri olan, demokratik düzen içinde huzur ve asayişin tesis edilerek kanun hakimiyetinin korunması, kişilerin ve toplumun huzur ve güvenliğinin sağlanması görevlerini cumhuriyetimizin meşru otoritesi olarak Türk polis teşkilatımız üslenmiştir. Geleceğimizin güvencesi, devlet bütünlüğünün yılmaz bekçisi olan Türk polisinin vatandaşlarımızın huzuru için insancıl ve sevecen bir yaklaşım içerisinde çağdaş ve demokratik bir yaşamın gereklerine uygun olarak görev yapmaya devam edeceğine inanıyorum.’’

  Polis Haftası kutlanıyor

  TÜRK Polis Teşkilatı'nın 153. Kuruluş Yıldönümü törenlerle kutlanmaya başlandı. Emniyet Genel Müdürlüğü binası önünde yapılan açılış töreninde, Polis Akademisi öğrencileri, Atatürk'e ve Cumhuriyete Bağlılık Andı okudular. Öğrenciler, Emniyet Genel Müdürü Necati Bilican'a Türk Bayrağı ve Polis Akademisi Forsu'nu sundular. Törenden sonra Bilican başkanlığındaki bir heyet, İçişleri Bakanı Murat Başesgioğlu'nu ziyaret etti. Başesgioğlu'nun polis teşkilatına karşı her konuda gösterdiği duyarlılık ve ilginin, teşkilata büyük moral verdiğini kaydeden Bilican, ‘‘Teşkilatımız, bu büyük moralle milletimizin kendisinden beklediği hizmeti verecektir. Bundan hiçkimsenin şüphesi olmamalı. Nitekim, son dönemde devletimiz üzerinde oynanan her oyunu kısa sürede bozmaya çalışıyor. Bunda da başarılı oluyor’’ dedi. Teşkilatın geçmiş yıllara oranla çok başarılı çalışmalar yaptığını kaydeden Başesgioğlu da teşkilat mensuplarına başarılar diledi.

  Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel de dün, Bilican, emniyet teşkilatı mensupları ve öğrencilerden oluşan heyeti Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Demirel, devletin polisinin hukuk devletinin polisi olmak mecburiyetinde olduğunu vurguladı. Demirel, Bilican'dan polis okullarına kız öğrenci almaya devam etmelerini istedi, ‘‘Fevkalade başarılılar. Hem harp okullarına, hem polis okullarına kız öğrenci alınmasını ben hep tavsiye ediyorum’’ diye konuştu.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı