Gündem Haberleri

  Polisten polise işkence suçlaması

  Hürriyet Haber
  18.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Sık sık ‘‘işkence yapmakla’’ suçlanan polisler, bu kez ‘‘işkence görmek’’ten şikayetçi oldu. Diyarbakır'da irtikap ve tehdit suçlamasıyla duruşmaya çıkan 3 polis, gözaltında işkence gördüklerini söyledi.

  DİYARBAKIR'da Mesut Nemutlu adlı vatandaşın evine ruhsatsız silah arama bahanesiyle gece baskın yaptıkları ve arama sırasında 300 milyon lirayı aldıkları iddiasıyla tutuksuz yargılanan 3 polis, emniyette işkence gördüklerini ileri sürdü.

  Sanık polisler Diyarbakır Terörle Mücadele Şubesi'nde görevli Talha Erkan ve Mehmet Kırşehirli ile 10 Nisan Polis Karakolu'nda görevli Hacı Muhacır, Diyarbakır 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde konut dokunulmazlığını ihlal, irtikáp ve tehdit suçlamalarıyla 12.5 yıla kadar hapis istemiyle yargılanıyor. 3 ay tutuklu kaldıktan sonra tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilen sanık polislerden Talha Erkan, duruşmada meslektaşlarını suçlayarak şunları söyledi:

  ‘‘Polisler, ifade tutanağın okumadan imzalamamı istedi, aksi takdirde Hizbullahçı Edip Gümüş ve Cemal Tutar'a yapılanların bana da yapılacağı söylendi. Ben de bir an önce mahkemeye çıkmak için ve polisin hazırladığı ifadenin mahkemede önem arzetmeyeceğini düşünerek imzaladım. Bana işkence yapıldı. İfadeyi kabul etmiyorum, suçsuzum.’’

  Polis Mehmet Kırşehirli ve Hacı Muhacır ise gözaltında sorgulandığı sürede kendisine baskı yapıldığını, Emniyet’teki ifadesini kabul etmediğini söyledi.

  Sanık 3 polisin işkence iddiaları üzerine Diyarbakır Cinayet Büro Amiri Zülfükar Sökmen mahkemede tanık olarak dinlendi. Sökmen, mağdur Mesut Nemutlu'nun şikáyet dilekçesiyle kendilerine başvurduğunu, sanıkların fotoğrafları kendisine gösterilince teşhis ettiğini söyledi. Sökmen, iddia edildiği şekilde kimseye baskı uygulanmadığını belirtti. Duruşma ertelendi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı