Gündem Haberleri

  Polisten parklarla ilgili ürküten rapor

  AA
  27.04.2016 - 14:17 | Son Güncelleme:

  İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen "Mobil Park Polisi Projesi" kapsamında analiz edilen 2 bin 193 parkın çoğunluğunda kamera sistemi ile özel güvenlik görevlisinin bulunmadığı belirlendi - Parklarda yapılan denetimlerde, aralarında canlı bomba olabileceği iddiasıyla aranan zanlı ve dikkat çekmemek için palyaço kıyafetiyle uyuşturucu satmaya çalışan şüphelinin de bulunduğu çok sayıda kişi yaklandı

  İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen "Mobil Park Polisi Projesi" kapsamında, kentteki 2 bin 193 park analiz edildi.

  Kent genelinde uygulanan ve parklarda yaşanan güvenlik zafiyetlerinin tespit edilerek, gerekli önlemlerin alınması, özel ekiplerle parklarda yaşanacak olumsuz olaylara müdahale edilmesi amacıyla hayata geçirilen proje çerçevesinde, 2 bin 193 parkın analiz raporu hazırlandı.

  Rapora göre, parkların yüzde 90'ında kamera sistemi bulunmuyor ve yüzde 80'i suç işlemeye elverişli. Parkların yüzde 74'ünde "zula" diye tabir edilen, suç unsurlarını saklamaya müsait alanlar bulunuyor ve yüzde 93'ünde özel güvenlik görevlisi çalışmıyor. 

  CANLI BOMBA ŞÜPHELİSİ YAKALANDI

  Canlı bomba şüphelisi yakalandı Çalışmalar kapsamında ekiplerin asayiş uygulamalarını da içeren faaliyet raporu istatistikleri oluşturuldu. İstatistiklere göre, parkların daha güvenli bir hale gelmesi için çalışan ekipler, uyuşturucudan güvenliğe kadar her alanda suçlularla mücadele ediyor.

  Mobil Park Polisi Projesi'nin kent genelinde uygulandığı yaklaşık bir ay sürecinde parklarda 965 adli, 2 bin 16 idari işlem uygulandı. Ayrıca 658 aranan şüpheli yakalandı. Ekipler, 15 Mart'ta Fatih'teki Şehzadebaşı Parkı'nda yaptıkları çalışmada, 2 yağma ve bir hırsızlık suçundan kaydı bulunan ve erkek çocuğuna cinsel istismar suçundan aranan A.K'yi gözaltına aldı. Aynı ilçede, 15 Nisan'da Hekimoğlu Ali Paşa Parkı'nda yapılan uygulamada ise dikkat çekmemek amacıyla palyaço kıyafetiyle uyuşturucu satmaya çalışan İ.U. yakalandı. Ekipler, 6 gün önce ise Sultanbeyli Çeçenistan Parkı'nda, canlı bomba olabileceği iddiasıyla aranan K.Ş'yi gözaltına aldı. 

  Etiketler: polis , son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı